Odgovara:
Dragan Vešović, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Imam psa starosti 10 godina i ima očni glaukom. Prepisana mu je terapija, odnosno kapi za oči Timalen i Miokarpin, međutim imam veliki problem jer ne dozvoljava da se stavi na oko pa ako mi možete posavjetovati da li postoje neke tablete koje bih mu ja u hrani stavljala?
Jelena

O:  Glaukom predstavlja jedan od najčešćih uzroka sljepoće u pasa koji nastaje kao rezultat povišenog pritiska tekućine unutar oka uslijed nakupljanja intraokularne tekućine (aqueous humor).

U zdrave životinje intraokularna tekućina otječe kroz kružni filter na spoju rožnice i bjeloočnice (iridokornealni kut). Međutim, kod ljubimaca koji boluju od glaukoma, zbog nepravilnosti filtera, dolazi do opstrukcije u protoku intraokularne tekućine. Posljedično, dolazi do nakupljanja tekućine unutar oka.

Postoji nekoliko uzroka abnormalnosti filtera. Psi nekih pasmina rođeni su sa nekom abnormalnošću filtera i stoga skloniji urođenom (ili primarnom) glaukomu oba oka. Druge pasmine imaju genetsku predispoziciju razvitka luksacije leće, što blokira filter i onemogućuje otjecanje tekućine. Također, filter može biti začepljen uslijed nakupljanja upalnih stanica uslijed upale unutar oka (uveitis). Do glaukoma dovode i intraokularni tumori.

Ako se pritisak ne smanjuje, nastaje trajno oštećenje mrežnice i vidnog živca te posljedično gubitak normalna vida. Naime, kompletna sljepoća može nastupiti unutar 24 sata ili se može razvijati postepeno (tijekom tjedana i mjeseci) te je obično vrlo bolan proces. U uznapredovalim slučajevima uočava se rastezanje i povećanje volumena samog oka. U početku procesa uočava se pojačano treptanje, trljanje oka i crvenilo bez vidljivog zamućenja oka. Navedene promjene vidljive su prije oštećenja mrežnice i vidnog živca i povećanja samog oka.

Prioritet liječenja je sačuvati vid u psa. U slučajevima kada to više nije moguće, liječenje se provodi u svrhu onemogućenja razvoja neugode u psa. U ranom stadiju glaukoma najčešće se primjenjuje medikamentozna terapija. Ona djeluje na dva načina: kako bi se smanjila produkcija intraokularne tekućine te kako bi se otvorio filter i bio učinkovitiji. Najčešće se koriste preprati koji se lokalno primjenjuju (kapi za oči). Također, ponekad se mogu koristiti i u kombinaciji s tabletama.

Međutim, odabir prikladnog preparata, njihove kombinacije kao i načina primjene određuje sam veterinar-oftalmolog, odnosno veterinar koji je i postavio dijagnozu. Kako ona ovisi o samoj vrsti glaukoma, savjetujem Vam da se ponovno obratite svom veterinaru na konzultacije o primjeni postojeće terapije ili eventualnoj promjeni iste. Također, možete se obratiti i na klinike Veterinarskog fakulteta.

OZNAKE:

psi

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava