Francusko mitarenje?
15.Sep.06. Objavio IVANA MLINAR GRUJA, DR.VET.MED.
Odgovara:
Ivana Mlinar-Gruja, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: U zadnje vrijeme mi se učinilo da tigrica sama sebi grize perje na repu i na vrhovima krila. Mislila da je to stoga jer sam na poslu cijeli dan, pa navečer kad dođem doma pokušava na sve načine privući moju pažnju. Inače je zdrava i vesela samo joj je perje na repu i krilima sve očerupano. Jučer sam pročitala u jednoj knjizi da je to bolest koja se zove Francusko mitarenje. Inače ne izaziva nikakve druge tegobe, samo je estetske prirode. Ne znam koliko je stara, kupila sam je prije mjesec dana. Očerupano perje sam prvi puta primjetila tjedan dana nakon što sam je donjela kući. Inače je sama u kavezu. |
O: Francusko mitarenje je poremećaj koji se javlja u mladih papigica tigrica u doba napuštanja gnijezda, ptice pojačano gube letno perje krila i repa ili im se pera lome već u hitinskim ovojnicama. U veoma teškim slučajevima, kada izgube sve letno perje, papigice sjede na podu krletke ili volijere, ne mogu letjeti, već samo trče i poskakuju. Pravi uzrok još nije utvrđen, a predpostavlja se da je kompleksne prirode. Sa sigurnošću je utvrđeno da uzrok francuskom mitarenju nije upala, koju uzrokuju bakterije ili vanjski paraziti, a sve više činjenice govore da bi se moglo raditi o virusu, koji se prenosi vertikalno na potomstvo, odnosno jajima bolesnih ptica. Poremećaj se redovno pojavljuje potpuno neočekivano, najčešće pri kraju sezone u posljednim leglima. U istom leglu nalaze se potpuno zdravi mladunci, ali i oni sa vidljivo izraženim poremećajem. Opće stanje mladunčadi nije promjenjeno, ali ako prežive i odrastu, takve se ptice veoma teško pare. Utvrđeno je da se bolest pojavljuje u onih papigica koje se posljednje izvale iz jaja, a u onih papigica u kojih se poremećaj pojavio u prvim leglima, u posljednjim leglima će biti sve veći postotak bolesne mladunčadi.
U lakšim slučajevima bolesnim pticama ispadne samo letno perje, u težim može ispasti i kratko, a u veoma teškim slučajevima papigice mogu potpuno ogoliti. Redovno ispada simetrično perje, najprije na krilima, a zatim po cijelom tijelu. Pri fiziološkom mitarenju ispadaju mrtva stara pera, dok pri francuskom mitarenju ispadaju potpuno razvijena pera, i to prerano, na što upozoravaju točkasta krvarenja na mjestu ispalih pera.
Prema onome što ste opisali ne bih se složila da se u Vašem slučaju radi o francuskom mitarenju, već o psihičkom patološkom poremećaju, kada ptica zbog usamljenosti, želeći skrenuti pažnju na sebe čupka perje.
Čupkanje perja kod Vaše papigice je vjerojatno neuroza što nastaje kao posljedica dosade i nedostatka djelatnosti ptice. Ptice uglavnom čupkaju, grickaju i jedu vlastito perje, a veoma rijetko perje drugih ptica. Na čupkanje perja može ih potaknuti nepravilno mitarenje, patološki procesi na koži, pri kojima je izražen svrbež. Osim psihoneurotskih čimbenika, ovom poremećaju pridonosi i nedostatna ili neprimjerena prehrana papigica. Ptice koje redovno uređuju i čiste perje, odjednom počnu gristi i čupkati perje. Čupkanje se pojačava kada se na koži pojave manje povrede ili kad ih perje draži. Tada ptice iskljucaju po koje pero, a kasnije im kljucanje prijeđe u lošu naviku i napokon postaju gotovo opsjednute kljucanjem i čupkanjem perja. U teškim slučajevima ptica se tako dugo kljuca, dok potpuno ne ogoli i ne ostane bez perja. Papigice tigrice najčešće iščupaju perje s donjeg dijela vrata i prsiju, a zatim sa onog dijela leđa kojeg mogu doseći kljunom. Počne li papigica čupkati perje i to joj prijeđe u naviku, velika je mogućnost da to nikada ne prestane činiti. Bolesnim papigicama uputno je davati proteine, vitamine i minerale, no unatoč tome veoma se rijetko stanje popravlja. Bolesne papigice potrebno je staviti u što veću i prostraniju krletku, u koju se smještaju različite igračke i ogledala, da se razbije dosada i usamljenost, te je ponekad dobro nabaviti i društvo.
Svakako Vam savjetujem da se obratite Veterinarskom fakultetu, ambulanti za ptice.
OZNAKE: