Ektoparaziti
13.Nov.06. Objavio ZDRAVKA RUMIHA, DR. MED. VET.

Odgovara:
Zdravka Rumiha, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Zanima me da li Canina bio-insect schocker ubija buhe na psu ili on samo djeluie zaštitno odnosno repelentno? Da li postoji mogućnost da glodavci imaju ektoparazite ako nisu bilo u kontaktu sa drugim glodavcima? O: Canina bio insekt-schocker je biološki preparat koji služi za zaštitu svih kućnih ljubimaca od kožnih nametnika larvi i jajašaca. Preparat je u potpunosti neštetan i prilikom stalne uporabe. Ugodnog je mirisa i ne ostavlja nikakve tragove. Osnovni sastojci su kokosovo ulje, ulje uljane repice, jojoba ulje, te eterična ulja. |
Sredstvo ne djeluje samo repelentno već kroz trahee (pore) ulazi u nametnika i potiče gubitak tekućine iz njihova tjela jer stvara pukotine u hitinskom oklopu i uzrokuje dehidraciju insekta. Na larve i jajašca koje nemaju hitinski oklop djeluje tako da hidrolizira bjelančevinu i opnu i na taj način onemogućava daljnji razvoj, tj. metamorfozu i dovodi do njihovog odumiranja. Potrebno je naprskati posebno i površine na kojima životinje borave (ležaj i neposrednu okolinu). Prskanje se može ponoviti svakih 14 dana. Potpuno je neopasan i za ljubimce i za djecu.
Ektoparaziti su paraziti koji žive na koži ili u epidermalnom sloju kože, a hrane se njenim derivatima, detritusom ili sisanjem krvlju domaćina. Najčešći ektoparaziti koji parazitiraju na koži glodavaca su šugarci i buhe (a u kunića još i grinje i uši). Kožne promjene koje nastaju kao posljedica invazije parazita mogu biti banalne, ali i opasne po život. Neke od njih su morfološki jasne, te mogu biti odmah prepoznate po kliničkoj slici. Ostale mogu biti i nespecifične i mogu se dijagnosticirati jedino identifikacijom parazita. Metode dijagnostike su relativno jednostavne, a najčešće se uzima bris ili strugotina kože. Infestacije šugarcima najčešće se prenose direktnim kontaktom s oboljelom životinjom ili indirektno predmetima. Vrlo je kontagiozna parazitoza (lako prenosiva), a njenom nastanku pogoduje i loš imunološki status životinje, te loši zoohigijenski uvjeti. Kožne erupcije izazvane larvama ovih parazita mogu poprimiti takve razmjere da alopecije (bezdlačna područja) se generaliziraju i zahvate čitavu površinu kože. Čest uzročnik kožnih promjena je i parazit Demodex koji se lokalizira u dlačnim folikulima i lojnim žlijezdama. Demodikoza se može očitovati u skvamoznom i pustoloznom obliku, pustolozni oblik najčešće se nadovezuje na skvamozni.
Buhe napadaju mnoge životinjske vrste (pas, mačka, mali glodavci, zečevi...), uključujući i čovjeka. Spadaju u bezkrilne insekte s dobro razvijenim zadnjim parom nogu koji im služi za skakanje. Njihov razvojni ciklus je potpuna metamorfoza što znači da se iz jajašca razvija larva koja se kroz tri faze razvija u odraslu buhu. Buhe se samo povremeno nalaze na tijelu životinje, pretežno se zadržavaju u raznim pukotinama ili u okolini.
S obzirom na navedeno, glodavci se mogu infestirati ektoparazitima iako nisu bili u kontaktu sa drugim životinjama ili glodavcima.
Ektoparaziti uzrokuju velike štete domaćinu, ugrožavaju zdravlje domaćina, a njihovo štetno djelovanje može biti direktno ili indirektno. Ektoparaziti ne samo da su uzročnici različitih oboljenja, već mogu biti i prijenosnici uzročnika zaraznih bolesti. Ektoparaziti mogu dovesti i do različitih organskih oboljenja, kao što su anemija koja je posljedica sisanja krvi. Nadalje, boraveći na životinji, stalno uznemiruju životinju, te dovode do poremećaja normalnih funkcija kože, a lezije koje nastaju predstavljaju idealno mjesto za ulaz bakterija, te nastanak sekundarnih bakterijskih infekcija. Sekundarne bakterijske infekcije još će više oslabiti organizam, te ga tako učiniti podložnijim drugim oboljenjima.
OZNAKE: