Bolesne iguane
17.Jan.07. Objavio MR. LJILJANA VRHOVAC-UZUR, DR.VET.MED.
Odgovara:
mr. Ljiljana Vrhovac-Uzur, dr.vet.med.,
Pet centar Drvinje 1, Zagreb
P: Imam 2 iguane već 6 godina i kupljene su kod vas u pet shopu. Sve je bilo dobro do prije 2 mjeseca kad se na ženki pojavilo oticanje oko očiju, usta, na nogama i po dijelovima tijela, a mužjak se ukočio i ne može se pomaknuti. Pogledala sam u usta i mislim da mu je jezik natekao, ništa ne jede. Imaju sve lampe, hranu i veliki terarij sa potrebnom temperaturom. Molim vas da mi pomognete. Vodila sam ih kod veterinara ali su im dali neke vitamine i ništa oni ne znaju o iguanama. Još jedno pitanje. Gdje bih mogla naći veliki grijač za terarij jer je terarij 2m puta 2m i sada ih griju žarulje. |
O: Promjene na glavi i tijelu koje opisujete vjerojatno su posljedica bubrežnih problema nastalih kao posljedica viška proteina u prehrani. Uzrok mogu biti i bubrežni kamenci, koji za posljedicu imaju stvaranje edema.
Ukočenost druge iguane može biti posljedica metaboličkog oboljenja, deficijencije kalcija. Terapija se provodi nadoknadom vitamina i minerala preko usta ili injekciono. Uzrok opisanoj ukočenosti može biti i infekcija adeno virusom.
Pravilna prehrana iguana jedana je od najbitnijih čimbenika za održanje njihovog zdravalja. Iguane su biljojedi, te bi im dnevni obrok trebao sadržavati povrće bogatim kalcijem (60-70% obroka): radić, raštika, endivija, hibiskus, pelete sijena, alfalfa. Zatim, ostalo povrće (20-30% obroka, mjenjati tjedno): npr. brokulu, grašak, zeleni grah, rotkvice, peršin, tikvice i slatki krumpir. Voće (ne više od 10% obroka): smokve, kivi, papaje, lubenice, jabuke, grožđe, marelice, jagode, šljive, rajčice ili banane. Povremeno im se može dati kuhana riža i kuhano jaje. U njihovoj prehrani trebalo bi zbog veće količine oksalata izbjegavati špinat, zelje i kelj. Vitaminsko mineralnim dodatcima trebali bi im upotpuniti prehranu (količinski prema preporuci na proizvodu) dva puta tjedno.
Mikroklima u terariju također je važna za pravilan metabolizam gmazova. Tako bi u terariju vlažnost zraka trebala biti 70-80 %, dnevna temperatura 21-25°C, a na sunčalištu oko 32°C. Uz žarulju je potreban i izvor UVB spektra koji emitiraju neonske lampe za gmazove. One osiguravaju sintezu vitamina D3 koji je neophodan za iskorištavanje kalcija u organizmu. UV spektar ne prolazi kroz staklo, te je važno da se neonska lampa smjesti ispod njega. Ovo je u praksi česta pogreška, a najčešće kod izlaganja sunčevom svjetlu preko stakla. Neonske lampe bi trebali mijenjati otprilike svakih 9 mjeseci.
Za grijanje terarija, osim žarulje, možete koristiti i kablovski podni grijač, koji bi trebali postaviti ispod terarija kako životinje ne bi opekle noge. Iz istog razloga nemojte postavljati kamene grijače.
OZNAKE: