Odgovara:

Zdravka Rumiha, dr. vet. med.,
Pet centar, Heinzelova 60, Zagreb

P: Kakvu hranu jedu barske kornjače?
Ivan

Rasprostranjenost i vrste barske kornjače

O: Barska kornjača (Emys orbicularis) rasprostranjena je od sjeverne Afrike (Maroko, Tunis), preko Francuske, Italije, Njemačke, Poljske, Mađarske, Rumunjske, Austrije pa sve do Turske (najsjevernije zabilježena u Litvi).

Poznato je 13 podvrsta ove kornjače, a u Hrvatskoj obitava Emys orbicularis hellenica.

Barske kornjače

Stanište barske kornjače

Barska kornjača je najčešće viđena u mirnim ili sporotekućim vodama sa bogatom vodenom vegetacijom (lokve, bare, jezera te mirnije dijelove riječnih tokova) gdje je tlo muljevito i dobro obraslo biljem.

Izgled

Uglavnom je tamno smeđe odnosno crne boje sa žutim pjegama, s manjim razlikama među podvrstama. Ima plosnat i ovalan oklop te duži rep u usporedbi s drugim slatkovodnim vrstama.

Trbušni dio oklopa najčešće je žute boje sa više ili manje crne pigmentacije. Ovisno o podvrsti, barska kornjača naraste od 12 do 38 cm. Ženke su obično veće od mužjaka.

Barska kornjača

Prehrana barske kornjače

Prehrana barske kornjače je raznolika. Dok su mlade hrane se najviše proteinskom hranom, a sa starošću polako prihvaćaju prehranu biljnog porijekla. Prehrana im se obično sastoji od ličinki, kukaca, mekušaca, punoglavaca, žabica, riba, vodenih biljaka i strvina.

Ugroženost i zaštita barske kornjače

Barska kornjača (Emys orbicularis) je ugrožena na cijelom području rasprostranjenosti. Uvrštena je u Bernsku konvenciju, CITES, Crveni popis gmazova Hrvatske kao i europsku Crvenu listu IUCN-a.

Zaštita barske kornjače određena je Pravilnikom o zaštiti pojedinih vrsta gmazova (Reptilia), Državne uprave za zaštitu kulturne i prirodne baštine, temeljem članka 13. stavka 2. Zakona o zaštiti prirode ("Narodne novine" br. 30/94 i 72/94). Prema ovom zakonu pojedina biljna i životinjska vrsta koja ima zaštitu Države je vrsta koja je ugrožena ili rijetka.

Strogo je zabranjena svaka radnja kojom je se ometa i uznemiruje u njenom prirodnom životu i slobodnom razvoju (rastjerivanje, proganjanje, hvatanje, držanje, ozljeđivanje i njegovo ubijanje, te oštećivanje njihovih gnijezda ili legla i obitavališta).

Zabranjeno je i prikrivanje, prodaja, kupnja i otuđivanje ili pribavljanje na drugi način zaštićene biljke i životinje, kao i njegovo prepariranje.

Također, postoji i Pravilnik o visini naknade štete prouzročene nedopuštenom radnjom na zaštićenim životinjskim vrstama koji možete pronaći na linku.

Pročitajte više o hibernaciji barske kornače i procjeni starosti.

OZNAKE:

Idealni uvjeti za ribice

Sljedeća objava