Alergija na buhe i čišćenje ušiju mačke
16.Oct.07. Objavio DAVORKA BALANTIN, DR.VET.MED.

Odgovara:
Davorka Balantin, dr. vet. med.,
Pet centar, Drvinje 1, Zagreb
P: Imam mačku staru 2 godine. Prije pola godine imala je krastice na glavi, bili smo kod veterinara i saznali da je u pitanju alergija na buhe i da je jedna buha dovoljno da to napravi. To smo riješili injekcijama i stavili ampulu protiv buha, a nikad ih nismo primjetili. Danas sam vidjela novu krasticu na glavi i pitam se je li ponovno ista stvar? Hoće li to stalno ići u krug? Inače mačka se zdravo hrani, kvalitetnom kupovnom hranom, ima sjajnu dlaku i čista je. Također, prije godinu dana mačka je imala u ušima neke nametnike. To smo riješili kod veterinara. Međutim mačka se i dalje svako malo češka po ušima, |
iako je bila već na nekoliko pregleda jer sam mislila da su se nametnici vratili, no veterinar kaže da ih nema. Što bi to onda moglo biti? Hvala, Gorana
O: Ctenocephalides felis ili mačja buha nije vrstno specifična te probleme ne uzrokuje samo u mačaka, već se javlja i kod pasa, te u nekim slučajevima napada čak i čovjeka. Buhe aktivira toplina tijela, vibracije i miris mačke. Uspavane larve ožive, sazrijevaju u buhe te zbog krvnog obroka skaču na mačku. Odrasle buhe se hrane krvlju do koje dolaze ubadajući kožu. Životinje se češu i grickaju i na taj se način pokušavaju riješiti buha. Dlaka im je neuredna, prorijeđena i polomljena. Koža postaje suha, tamnije pigmentirana, iziritirana, s pojačanim perutanjem, stvaranjem krasta i smanjenim elasticitetom.
Kako se pri hranjenju krv u rilcu ne bi grušala, buha u kožu ispušta slinu koja je bjelančevinskog karaktera. U nekih se životinja razvija alergijska reakcija na bjelančevine sline. Reakcija je burna, životinja se intenzivno češe i time stvara znatna oštećenja na koži. Mnoge mačke u kojih je zapažena alergijska reakcija na ubod buha, bolovale su i od retencije sekreta perianalnih vrećica. U tom slučaju se životinja također pokušava intenzivnim češanjem riješiti neugodnog podražaja koji može biti lociran na stražnjem dijelu tijela, ali isto tako i proširen po koži cijelog tijela.
Cerumen ili ušni vosak (smola) je žutosmeđa masa koja nastaje u zvukovodu, a zapravo je proizvod ceruminalnih žlijezda i žlijezda lojnica, pomiješana s oljuštenim stanicama kože, česticama nečištoće i mrtvim dlakam iz zvukovoda. Svježi cerumen je polutekuć i žut, a kasnije se stvrdnjava i poprima smeđe-crnu boju.
Ako se cerumen pojačano stvara ili ako se otežano spontano čisti (npr. sužen zvukovod, neredovito čupanje mrtve dlake kod životinja koje imaju mrtvu dlaku u ušima i sl.), dolazi do problema s ušima kod mačaka i pasa. Cerumen ima i zaštitnu ulogu i izrazito je higroskopan, odnosno nakuplja vodu i dodatno bubri što ima za posljedicu začepljenje zvukovoda. Otežana drenaža cerumena i njegov transport do zvukovoda dovodi do idealnih uvjeta za razmnožavanje gljivica, bakterija i ušnih parazita.
Stoga bih Vam savjetolovala da prvo očistite uši kod Vaše mace kako biste uklonili cerumen, a ako se ne usudite sami joj očistiti uši, odvedite je veterinaru koji će Vam za prvi put pokazati kako se to točno radi. Uši možete čistiti za to predviđenim sredstvima:
- "Otifree" od Vetoquinola, koji ima jaku sposobnost otapanja cerumena i prljavštvine unutar uha; čišćenjem se reduciraju bakterije i gljivice u vanjskom slušnom kanalu
- "Ohren-Reinniger" od Beaphara, otopina služi za čišćenje ušiju koja sadrži posebno sredstvo za regeneraciju kože i sluznice
- "Canina" rupčići koji su natopljeni u posebnu tekućinu za njegu ušiju, a koja je podnošljiva i za pse i za mačke
Kako bi ste se istovremeno riješili i buha i eventualnih ušnih parazita, potrebno je koristiti ampulu za spot-on primjenu "Stronghold" koja uništava buhe, uši, crijevne nematode, srčane nematode, ušne šugarce i srčane nematode na psima i mačkama. Također se koristi za suzbijanje i nadzor alergijskog dermatitisa pasa i mačaka uzrokovanog ubodima buha. Ampula se aplicira jednom mjesečno u međulopatično područje na koži, na jedno mjesto.
OZNAKE: