FCI klasifikacija:
Grupa 5 - Špicevi i psi primitivnog tipa, Sekcija 2 – Europski špicevi
Visina:
do 20 cm
Težina:
mužjaci 1,8-2 kg, ženke 2-2,5 kg
Životni vijek:
12-16 godina
Dlaka:
gusta, duga dlaka; 2 sloja, poddlaka i gornja dlaka
Boja:
bijela, crna, smeđa, narančasta i željezno siva
Idealan prostor za život:
stan ili kuća
Uobičajena veličina legla:
1-2 štenca
Povijest pasmine
Pomeranac ili njemački patuljasti špic je elegantan i društven pas koji je prema Međunarodnoj kinološkoj organizaciji (FCI - Fédération Cynologique Internationale) smješten u Grupu 5 (špic tip i primitivni tip pasa), Sekciju 2 (europski špicevi).
Ova pasmina pasa potječe iz Njemačke, iz pokrajine Pomeranije, a smatra se da je nastala tijekom 19. stoljeća. Pomeranac (njemački patuljasti špic) kao pasmina vuče zajedničke pretke sa samojedima, a razvila se iz pasmine njemački špic. U početku su psi ove pasmine bili puno krupniji i viši a glavnu zaslugu za današnji elegantan izgled možemo pripisati monarhiji Velike Britanije i kraljici Charlotte koja je ovu pasminu svojom udajom donijela na kraljevski dvor gdje je dalje krenula selekcija i razvoj pasmine kao takve.
Elegantan izgled današnjeg patuljastoga špica rezultat je selektivnog uzgoja. Ovu pasminu popularizirala je kraljica Viktorija kada ju je uvela u svoje uzgoje. Ovaj mali pas zadržao je osobine svoga pretka, pa se i dalje ponaša kao "veliki pas".
Pomeranac predstavlja minijaturnu verziju njemačkog špica, a drugi mu je naziv njemački patuljasti špic. Ovo je jedna od najmanjih svjetskih pasmina i postaje sve popularnija.
Inače se njemački špicevi dijele po veličini na vučje, velike, srednje, male i patuljaste.


Izgled
Pomeranac je mali pas nježnog izgleda ali kompaktne građe, tijela nalik na lisičje (reakcije su vrlo brze i pamet vrlo bista i oštra), a glava podsjeća na medvjedića.
Izrazito gusto duplo krzno, ravnih dugačkih oštrih dlaka te nježne vunaste poddlake daje pomerancu vrlo glmurozan izgled te zahtjeva redovito češljanje. Kratka njuška, vrlo dobro naznačen stop, oči tamne bademastog oblika, uši visoko postavljene, šiljate. Rep nosi prebačen na leđa te seže čak do zatiljka, nije uvijen. Noge svojim izgledom podsjećaju na mačje, finih struktura i košćica, a krzno oblikuje "suknjicu", pogotovo na stražnjim nogama.
Boja pomeranca
Postoji više mogućih boja dlake – ova pasmina nije koloristički jednolika, postoje špicevi bijele, crne, smeđe, narančaste i željezno sive boje. Crna i lisičasto-narančasta boja je češća u manjih primjeraka, dok se bijela češće pojavljuje u većih primjeraka.
Veličina pomeranca
Mužjaci u odrasloj dobi imaju od 1,8-2kg, a ženke su nešto teže od 2-2,5kg. Visine su do 20 cm.
Dlaka i njeno održavanje
Pomeranca (njemačkog patuljastoga špica) krasi gusta, duga dlaka koja mu daje vrlo glamurozan izgled i koja zahtjeva redovito četkanje (svakodnevno) te povremene posjete frizerskim salonima za pse.
Dlaka je smještena u dva sloja – prvi sloj je poddlaka, koja je gusta i dugačka, a drugi sloj je gornja dlaka, koja na prsima i ramenima podsjeća na grivu, dok dlaka na repu izgleda poput perjanice.
Redovito češljanje je obavezno te je to je ujedno i najveća briga kod ove pasmine.
Samo održavanje dlake nije zahtjevno i uz malo truda svatko ju može sam naučiti urediti. Dobro ga pročešljate kako biste odstranili otpalu podlaku, a samim time ćete imati manje dlaka po kući i iščetkati eventualnu prljavštinu koja lako silazi sa ovog tipa dlake.
Dlaka im naraste do kraja tek u dobi od 3 godine života.
Aktivnost
Pomerancima su potrebne redovite šetnje i igre, a iako je mali, ne umara se tako lako. Nije zahtijevan i zadovoljit će se i kraćim šetnjama, a zna se satima sam igrati omiljenim igračkama. No, ne smijete smesti sa uma da je on pas i samim time društveno biće te da ne smije predugo boraviti sam kod kuće.
Što se tiče pomeranaca treba naglasiti da je to pasmina koja je zbog svog gustog krzna osjetljiva i na visoke temperature i pregrijavanje. Zbog toga ljeti često mogu stradati od toplotnog udara.

Temperament pomeranca
Pomeranac je vrlo temperamentan i poprilično glasan za svoju veličinu. On je jedna od najiinteligentnijih patuljastih pasmina pasa, lako i brzo uči i ne zahtijeva autoritetnog vlasnika. Živahan je, veseo, prepreden i poslušan pas koji puno laje. Vrlo je prilagodljiv, a zbog malene veličine jednostavno ga je povesti sa sobom.
Lajat će na nepoznate, pa je stoga izuzetan čuvar, koji će si dozvoliti i izazivanje velikih pasa. Prihvaća sve ukućane bez da se posebno veže za samo jednog člana obitelji. Inače je umiljat i privržen, gotovo idealan za društvo. Osim ovih karakteristika, pomeranac je i osjećajan, znatiželjan te samouvjeren. Treba i napomenuti da pomeranac voli da vlasnik provodi dovoljno vremena s njim, dakle ne voli predugo ostajati sam.
Što se tiče odnosa s drugim životinjama, pomeranci se dobro slažu s drugim psima, no, kao što je navedeno, nekada izaziva i velike pasmine zbog svoje (prevelike) hrabrosti. Važno ih je pravilno i rano socijalizirati.
Kada je u pitanju odnos s djecom, morate se pobrinuti da se djeca znaju ophoditi s ovim psićem s poštovanjem i ljubavlju te da ga, zbog njegove male veličine i izgleda, ne zamijene za igračku. Zato su pomeranci bolji izbor za malo stariju djecu koja se znaju ponašati prema psu.
Odgoj pomeranca
Kao što je već spomenuto, pomeranci su inteligentni i živahni psi te ih je bitno socijalizirati, odnosno izložiti raznim ljudima, životinjama i okolnostima u kojima će se naći. Uz ovo, pomeranci su skloni lajanju, pa treningom možete spriječiti pretjerano lajanje.
S njima također možete raditi na treningu poslušnosti i potaknuti ih pozitivnim nagradama poput poslastica i pohvalama. Uz ovo, ne biste ih trebali ostavljati same na duge periode, no trebalo bi ih učiti da mogu ostati sami kod kuće na par sati. Važno je i izložiti ih mentalnim aktivnostima kako bi bili zdravi i sretni.
Zdravlje i najčešće bolesti
Za pomerance se može reći da su skloni različitim zdravstvenim poremećajima kao što su:
• katarakta
• distihijaza
• kolaps traheje
• hematomi uške
• entropion
• hipoglikemija
• luksacija patele
• alopecija
• hiperpigmentacija kože
• živčane poremetnje
Naravno, prije navedeni zdravstveni poremećaji se ne pojavljuju uvijek. Iz tog razloga se savjetuje da se ljubimac uzima iz nekih od provjerenih uzgajivačnica ove pasmine pasa. Na takav način je moguće bitno reducirati vjerojatnost pojavnosti određenih nasljedno uvjetovanih zdravstvenih poremećaja.
Prilikom kupnje pazite da štene nije mirno, potišteno te da naočigled zaostaje za drugim štencima. U svakom slučaju uzmite živahno štene.
Bolest crne kože ili alopecija X kod pomeranaca
"Bolest crne kože" kako se najčešće naziva ili alopecija X u njemačkih patuljastih špiceva javlja se kao kombinacija alopecije i hiperpigmentacija (tamnjenja kože). Ovo stanje rijetko se javlja, češće u mužjaka nego u ženki i može biti nasljedna. Iako većina oboljelih pasa pokazuju znakove nakon puberteta, može se javiti u bilo kojoj dobi.
Kod ove bolesti, pomeranac počinje gubiti dlaku te može čak izgubiti svu dlaku, odnosno završiti ćelav.
Druga stanja koja mogu nalikovati ovoj bolesti su: Cushingov sindrom, hipotireoidizam, kronične kožne bolesti i poremećaji reproduktivnih hormona.
Gdje može živjeti pomeranac?
Ovo je idealan pas za male stanove, no može živjeti i u kući s dvorištem. Kao što je spomenuto, pomeranac je osjetljiv na visoke temperature, tako da mu ljeti i za visokih temperatura morate osigurati rashlađen prostor i hladovinu.