FCI klasifikacija:
Grupa 9 – Psi za pratnju i patuljaste pasmine, Sekcija 1 – Bichoni i srodne pasmine
Visina:
mužjaci 21-25 cm; ženke 20-23 cm
Težina:
3-4 kg
Životni vijek:
12-15 godina
Dlaka:
dugačka, meka, svilenkasta i bez poddlake
Boja:
bijela, dozvoljena boja slonovače
Idealan prostor za život:
stan ili kuća
Uobičajena veličina legla:
2-4 štenca
Povijest maltezera
Maltezer se smatra jednom od najstarijih pasmina na svijetu, a Charles Darwin ga smješta u razdoblje 6000 g.p.K. Prva slika maltezera potječe još iz starog Egipta, točnije grada Fayum, a povjesničari je smještaju u razdobje između 600 i 300 godina prije Krista.
Postoje razne teorije o nastanku pasmine maltezer – da je nastao od psa koji je vrlo sličan današnjem špicu te da je nastao križanjem pudla, španijela te tibetanske pasmine lhasa apso. Također se navodi da postoji genetska povezanost s pasminama poput bichona, havanezera i bolonjezera, no točna veza, ako i postoji, nije poznata.
Kinolozi dvoje i oko točnog porijekla maltezera, te se uz otok Maltu spominje i otok Mljet. Vrlo vjerojatna pretpostavka jest da mu ime dolazi od semitske riječi malat što u prijevodu znači luka. Aristotel ih je opisao kao male pse mediteranskih lučkih gradova gdje su služili za lov na miševe i štakore. Bili su prikazivani i na starogrčkim vazama te rimskim mozaicima.
Maltezeri su bili opisivani i za vrijeme Starog Rima kao psi za pratnju bogatih gospođa te su i kasnije kroz sva povijesna razdoblja uglavnom spominjani kao statusni simbol bogatih dama. Pasminu su prvi opisali Talijani te je stavili pod svoj patronat. Često su bili prikazivani na renesansnim slikama u društvu plemkinja tog vremena. Oni su održavali reputaciju luksuznih pasa.
American Kennel Club priznao je pasminu 1888. godine. Maltezer se smatra jednom od najljepših pasmina 9. FCI grupe – Psi za pratnju i patuljaste pasmine, Sekcija 1 – Bichoni i srodne pasmine.
Danas su maltezeri vrlo popularni kućni ljubimci zbog svog ljupkog i privrženog karaktera te prilagodljivosti, a često se pojavljuju i na izložbama pasa.
Izgled, dlaka i briga za maltezera
Izgled
Maltezer je malen psić: mužjaci visine 21 – 25 cm, ženke 20 – 23 cm, a težine 3-4 kg. Imaju meku, dugu, bijelu i svilenkastu dlaku, bez poddlake. Glava mu je lagano zaobljena, njuška crna, sitna i sužava se prema vrhu, a zubalo je škarasto.
Oči su mu velike, okrugle, tamne, pomalo izbočene, a kriju se ispod šiški. Uši su obilno prekrivene dugom dlakom. Tijelo im je zbijeno, s prilično dubokim prsnim košem. Rep je zbog težine dlake zakrivljen na stranu.
Dlaka maltezera je potpuno bijela i strukturom vrlo nalik ljudskoj kosi. Boja dlake je bijela, a boja slonovače također je dozvoljena. Tragovi blijedo narančaste se toleriraju, ali nisu poželjni.
Njihov je hod temperamentan, no istovremeno graciozan te imaju prijateljski izraz lica. Iako izgleda ljupko kao plišana igračkica, on je mnogo više od kućnog ljubimca koji se drži na krilu i obasipa maženjem.
Dlaka, linjanje i njega dlake maltezera
Dlaka maltezera je dugačka, bijela, svilenkasta i bez poddlake. Dlaka im se ne šiša nego se njeguje kako bi bila duga i raskošna (štenad dobije dlaku odraslog psa u dobi od osam mjeseci). Najveći posao vlasniku zadaje njeno češljanje. Ako se to ne radi redovito, ona može postati čupava i zapetljana, što će i vlasniku i njemu zadati velike muke. Zato je bitno da svoje štene naviknete na redovito češljanje u što ranijoj dobi.
Dlaka im ne opada i nemaju miris. U pravilu, kod maltezera ne postoji proljetni i jesenski period linjanja kao kod ostalih pasa. Ljudi koji su alergični na druge vrste dlaka mogu vrlo dobro podnijeti maltezerovu dlaku. Dakle, maltezeri ne mijenjaju dlaku sezonski, već će im pokoja ispasti samo za vrijeme češljanja.
Pribor za grooming (četkanje, šišanje i drugo) ovisi i o vrsti dlake, a također i o "ruci" vlasnika. Za maltezere je dobar češalj s rotirajućim zubcima koji otpetljava čvoriće dlake, a da pri tom ne čupa i stvara neugodan osjećaj našim ljubimcima. Nakon otpetljavanja (s češljem) koristimo četku s mnogo metalnih zubaca (vjerovatno ste takvu već nabavili) i polagano četkamo od korijena dlake prema vrhovima, počevši od glave pa prema repu. U suprotnom smjeru četkanje se preporuča kada nakon kupanja sušimo dlaku pomoću sušila i pri tome četkom odižemo dlaku od kože - brže se suši i dlaka nakon toga lijepo pada.
Tokom vremena i prakse sami ćete zaključiti koja četka i češalj su za Vas i Vašeg ljubimca najbolji. Nabavite jedan mali kovčežić gdje ćete držati njegov pribor za češljanje i ne zaboravite da se dlaka prije četkanja mora navlažiti pomoću raspršivača u koji možete staviti samo običnu vodu ili vodu pomiješati s malo regeneratora za pse.
Higijena i briga za maltezera
Koliko kupati psa vrlo je često pitanje vlasnika na koje veterinari teška srca moraju odgovarati. Postoje izvrsni šamponi za pse i mace (Dermilen), ali i oni se ne smiju prečesto upotrebljavati. U običnoj toploj vodi možete oprati šapice poslije svake šetnje. Suho pranje (puder) također možete koristiti češće i to tako da napudrate područje koje je prljavo i promijenjene boje (zbog hrane ili mokraće), ostavite 10 minuta i tada očetkate mekom četkom.
Maltezere je nakon kupanja u pravilu najbolje osušiti sušilom za kosu kako se trljanjem ručnikom dlaka ne bi dodatno lomila. Psića je najprije potrebno naučiti na sušilo jer se mnogi boje zvuka, a treba svakkao pripaziti da sušilo nije preblizu psića kako ne bi došlo do opekotina te sušilo uključiti na slabu ili srednje jaku snagu. Najbolje je sušiti dio po dio dlake te je istovremeno lagano pročešljavati a u tu svrhu se koriste sušila sa postoljem kako bi nam ruke bile slobodne.
Pseće krzno pruža Vašem ljubimcu dobru zaštitu od hladnoće, ali iz razloga što se radi o maloj pasmini, hodanje po snijegu i hladnom vremenu može predstavljati problem jer se dlaka brzo namoči te ukoliko pas za vrijeme šetnje nije fizički aktivan, može se pothladiti. Ukoliko primjetite da pas drhti - to je znak da mu je hladno. Organizam na taj način reagira, tj. ubrzava metabolizam da bi održao tjelesnu temperaturu.
Odabir zaštitnog kaputića ili kabanice zasigurno bi pružio dodatnu zaštitu vašem psu, prvenstveno toplotnu, a s obzirom da maltezeri imaju bijelu dlaku zaštitna će odjeća ujedno spriječiti i prljanje.
Ako se odlučite da ljubimac ovu zimu provede bez odjeće, pripazite na izlaske i duže boravke vani, na hladnoći. U uvjetima izrazito niskih temperatura nerijetko se savjetuju češći izlasci koji kraće traju te nemojte zaboraviti da ljubimca, nakon boravka vani, dobro osušite.
Obratite i pozornost na zaštitu mekuši od leda kako bi izbjegli ozljede šapa. Možete zaštiti šapice ljubimca pri niskim temperaturama tako da ih svakodnevno premazujete zaštitnom kremom za mekuši s pčelinjim voskom ili nevenovom masti.
Njega ušiju maltezera
Uši maltezera redovito se moraju brijati s vanjske strane do 1/3 uške, a rubovi se trebaju urediti škarama. Unutarnji dio uške potrebno je uređivati jer im se uho vrlo brzo s unutarnje strane ispuni dlakama. Uslijed toga, tada dlake smetaju psa i on se pojačano češe, a također pogoduju razvoju bakterija, što dovodi do upale. Tako da se i u slučaju neodržavanja higijene, pod težinom dlake, uške najčešće spuštaju.
Uši maltezera treba pregledati jednom tjedno. To je od posebnog značenja zbog toga što je ovo pasmina sa spuštenim ušima, u kojima ima dosta dlake, a posebno je to potrebno ako se često kupaju.
Znakovi da pas ima neki problem sa ušima su preosjetljivost na dodir, mnogo smole u ušima, neugodan miris ušiju, češanje po ušima, otresanje glavom.
Ako su psu uši prljave potrebno je koristiti otopine za čišćenje i ispiranje ušiju. Vanjski slušni kanal ispuni se s otopinom za čišćenje ušiju, fleksibilan dio slušnog hodnika ravnomjernim stiskanjem masirajte odozdo prema gore držeći ga između palca, srednjeg prsta i naprstnjaka, prilikom čega se i tekućina u uhu pokreće gore - dolje. Tako otopljene čestice prljavštine mogu biti istisnute na površinu ušne školjke. Ostatak tekućine iz ušne školjke se upije vatom, a pas će trešnjom glave izbaciti čestice prljavštine iz udaljenog dijela slušnog hodnika. Nikad ne čistite psu uši sa štapićom od vate jer postoji opasnost od otitisa zbog potiskivanja cerumena u dubinu ušnog hodnika ili njegovom povredom.
Težina maltezera
Maltezere svrstavamo u skupinu "mini" pasa. Skupina mini pasa obuhvaća sve pasmine koje u odrasloj dobi dostižu težinu od 1-10 kg. Očekivana tj. težina odraslog maltezera je 3-4 kg uz očekivanu visinu od 20-25 cm. Faza rasta šteneta gotovo je završena u dobi od 6 mjeseci, a težinu odraslog psa štene dostigne u dobi od 10 mjeseci. Do kraja rasta štene uveća svoju tjelesnu težinu oko 20 puta za što mu je potrebno osigurati u hrani dvostruko više energije nego odraslom psu.
Tako intenzivan i kratak razvoj zahtjeva adekvatnu prehranu visoke energetske vrijednosti i visok udio proteina koji moraju biti lako probavljivi da se ne optereti još nezreo i mali probavni sustav šteneta.
Pri tome je jako bitno za normalan razvoj Vašeg šteneta da ga hranite hranom prikladnom za štenad mini pasmina, kako biste mu zadovoljili gore navedene potrebe.
Temperament maltezera
Maltezer je pas naklonjen čovjeku, privržen svom gospodaru, blage prirode, ali i hrabar. Veseo, inteligentan ali i prepreden. Klasičan kućni pas, dražestan i umiljat. Psi ove pasmine su, dakle, dobre naravi, vjerni i privrženi te jako zaigrani.
Iako generalno slove kao psi mirne i blage naravi, ponekad se unutar iste pasmine javljaju psi živahnijih i temperamentnijih osobina, bez obzira o kojem se spolu radilo. Činjenica je da su mužjaci nešto živahniji i žustriji, no kako je svaki pas individua za sebe, to ne mora uvijek biti pravilo.
Oni su zaštitnički nastrojeni i glasno će najaviti svakoga tko dođe. Mogu biti izbirljivi u jelu i ne vole biti sami.
Uz ranu socijalizaciju i pravilan odgoj, maltezer će se dobro slagati sa svim životinjama. Uz to, dobro se slažu s djecom, a djeca moraju paziti da ne ozlijede ovog malenog i krhkog psića. Zato je bolji izbor za stariju djecu koja znaju kako se pravilno ponašati prema psu.
Aktivnost, odgoj i zdravlje maltezera
Aktivnost maltezera
Maltezeri su razigrani i umiljati psi, veoma odani svom vlasniku i poprilično vezani za obitelj. Karakterizira ih inteligencija i blaga priroda te predstavljaju idealan izbor za psa pratioca, odnosno obiteljskog psa. Vole sve oblike aktivnosti i jako ih je lako učiti nove stvari ukoliko su odgovarajuće nagrađeni.
Oni vole šetnje (mada većinu vremena provede na rukama vlasnika ili u torbici za pse) i ne zahtjevaju previše akitvnosti – međutim, potrebna im je redovita aktivnost i igra u vrtu. Zbog toga su dobri psi za starije osobe, one koji žive u manjem prostoru te one koji imaju poteškoće u kretanju.
Dresura maltezera
Maltezer je pasmina koja je prikladna za početnike zato što brzo i lako uči, inteligentan je, nije zahtjevan te se brzo veže za vlasnika. Međutim, ponekad zna biti svojeglav. Budući da dosta laju, morate ih naučiti da to nije poželjno. Također ih trebate socijalizirati kako ne bi postali sramežljivi ili agresivni.
Budući da su kroz povijest proveli puno vremena s ljudima, naučili su kako dobiti ono što žele. Zato je s odgojem maltezera važno biti dosljedan. Iako znaju biti tvrdoglavi, dobro reagiraju na pozitivne metode učenja.
Bolesti maltezera
Iako su maltezeri relativno zdrava pasmina koja živi u prosjeku od 12 do 15 godina, kod njih se javljaju neke bolesti, a to su najčešće:
• oboljenja očnog aparata (suzenje, začepljenost očnih kanalića i posljedična obojenost dlake ispod unutarnjeg očnog kuta)
• luksacija patele (koljeno)
• kožne alergije
• osjetljivija probava
Iscjedak iz očiju maltezera
Kod većine maltezera javlja se iscjedak iz očiju pa je dlaka oko i ispod očiju žute do smećkaste boje, no svakako treba obratiti pozornost na boju i konzistenciju iscjetka koje mogu upućivati i na određena patološka stanja. Ako je iscjedak vodenast i sluzav, obično ukazuje na alergijsku reakciju. Ukoliko je iscjedak sluzav poput želatine onda ukazuje na infekciju, a ako je žuto-zelen najvjerovatnije se radi o bakerijskoj infekciji. Dakle, iscjedak iz očiju može poslužiti i kao pokazatelj određenih zaraznih bolesti.
Pretjerano suzenje očiju maltezera
Najčešći je ipak problem u maltezera pojačano suzenje. Pretjerano suzenje očiju vrlo je često kod maltezera, kao i kod drugih pasmina s kratkom njuškom (shih-tzu, pudl, mops,...). Najčešći je ipak problem u maltezera pojačano suzenje kao nemogućnost odvođenja suza suznim kanalićima pa se suze prelijevaju preko ruba donje vjeđe, što nazivamo epifora. Zbog konstantne vlažnosti u području oko nosa i ispod očiju dosta njih ima smeđe/crvene mrlje, što je još primjetnije zbog bijele boje njihove dlake.
Štenci mijenjaju mliječne i dobivaju stalne zube u starosti od 6 mjeseci.
Tada dolazi do promjene u facijalnom predjelu zbog čega se često javlja pretjerano suzenje. U ovom slučaju, to je veoma teško spriječiti. Vrlo često nakon tog perioda više nema takvih problema. Ipak, neki maltezeri i kao odrasli pretjerano suze pa je potrebno svakodnevno posvetiti više pažnje njezi očiju i dlake oko njih.
Hoće li neki maltezer imati obojenje ispod očiju ili ne, nije jednostavno zaključiti, jer osim suženja odvodnih kanalića razloga za pojavu suzenja može biti više. U svemu tome veliku ulogu ima genetika. Ako su roditelji ili samo jedan roditelj Vašeg psa imali problem sa obojanjem i pojačanim suzenjem očiju, velike su šanse da će i Vaš maltezer imati iste probleme. Umjetne arome i bojila u gotovim hranama na tržištu mogu dodatno pogoršati situaciju kao i, kod nekih pasa uočena, preosjetljivost na određene vrste proteina u hrani.
Maltezer u stanu - da ili ne?
Maltezer je pogodan za život u stanu zbog svoje male veličine, a neće stvarati probleme ako se redovito izvodi van da se dobro istrči i obavi nuždu.
Maleni psi poput maltezera, chihuahua, jorkširskih terijera i drugih trebali bi zimi nositi kaputiće jer ne podnose dobro niske temperature i od hladnoće bi se mogli razboliti. Kada im je hladno psi to pokazuju drhtanjem, cvokotanjem zubima. Organizam na taj način nastoji održati tjelesnu temperaturu.
Hrana za maltezere
Superpremium hrana ASPECT Maltezer prilagođena je pasminskim potrebama maltezera te je ujedno odličan izbor za maltezere nakon navršenih 8 mjeseci života. Ova je hrana u potpunosti prirodna, a sadrži razne sastojke bitne za razvoj svjetlucave dlake maltezera poput lanenog sjemena i ekstrakta nevena. Lakoprobavljivi proteini pobrinut će se za optimalnu probavu, dok će prirodno bilje osigurati otpornost organizma.
Osim ove hrane, u ponudi za ovu pasminu nudimo i Royal Canin hranu za odrasle maltezere koja sadrži formulu za održavanje bijele, meke i sjajne dlake ove pasmine. Također sadrži zvari za održavanje zdravlja kože i razne sastojke za održavanje idealne težine.
Proizvode pronađite niže te saznajte više o njihovim prednostima.