FCI klasifikacija:
Grupa 8 – Španijeli i psi za vodu, Sekcija 3 – Psi za vodu
Visina:
mužjaci 43-48 cm; ženke 41-46 cm
Težina:
mužjaci 13-16 kg; ženke 11-14 kg
Životni vijek:
oko 15 godina
Dlaka:
kovrčava, vunasta, gusta
Boja:
bijela (krem ili sivkasta nijansa), bijela sa smeđim ili narančastim mrljama, razne nijanse smeđe sa ili bez bijelih oznaka, narančasta
Idealan prostor za život:
kuća s velikim dvorištem
Uobičajena veličina legla:
5-9 štenaca
Kako izgleda Lagotto Romagnolo?
Lagotto Romagnolo (poznat i pod nazivima lagotto iz Romagne, romanjanski pas za vodu ili talijanski vodeni pas) pasmina je srednje veličine s karakterističnom kovrčavom dlakom te tijelom skladne građe i snažnih mišića. Mužjaci dosežu visinu u grebenu od 43 do 48 cm, dok su ženke malo niže – od 41 do 46 cm. Što se tiče težine, mužjaci teže od 13 do 16 kg, a ženke od 11-14 kg.
Njihova kovrčava dlaka, kao prirodni ogrtač, skriva priču o prilagodbi na hladnu vodu i naporan rad, a tople, okrugle oči bistrog pogleda odaju duboku inteligenciju i privrženost. Dlaka, osim što je kovrčava, istovremeno je gusta i vunasta. Na svim dijelovima tijela kovrče bi trebale biti jednakog intenziteta, osim na glavi, bradi i nogama, gdje je dlaka blaže kovrčava.
Ne linjaju se, tako da im je potrebna minimalna njega, tj. povremeno četkanje kako se dlaka ne bi zapetljala. Gusta dlaka štiti psa od trnja i drugih opasnosti dok traži tartufe. Za izložbe se šiša, no u samom držanju to nije potrebno. Gornji pokrov dlake i poddlaka otporni su na vodu. Zbog svoje vunaste dlake Lagotto Romagnolo može se držati i izvan kuće, ali u uvjetima u kojima je dobro zaštićen od vremenskin neprilika. Potrebno je posvetiti pažnju i na njegu ušiju kako bi se spriječile infekcije te im pripaziti na dentalnu higijenu i njegu noktiju.
Leđa su im snažna, a rep je srednje dužine, prekriven gustom i vunastom dlakom. Uši su im trokutastog oblika a imaju zaobljene vrhove. Nos im je velik te ima otvorene dlake, a boja se razlikuje ovisno o boji dlake.
Sve u svemu, ovaj kovrčavi slatkiš skladna je pasmina čija ga dlaka čini prepoznatljivim i prilagođenim za njegovu povijesnu ulogu lovačkog i tartufarskog psa. Njihov izgled odražava povijest lovca u vodi i stručnjaka za tartufe, ali i ulogu nježnog obiteljskog prijatelja.
Boje Lagotto romagnola
Što se tiče boje lagotta romagnola, dolazi u nekoliko boja: bijela (krem ili sivkasta nijansa), bijela sa smeđim ili narančastim mrljama, razne nijanse smeđe sa ili bez bijelih oznaka, narančasta, a neki imaju tamno smeđu ili smeđu masku.
Temperament Lagotto Romagnola
Lagotto Romagnolo je nježan i vjeran pas, privržen i vezan za svoju obitelj, voli se družiti s drugim kućnim ljubimcima. Odlično se slažu sa drugim psima i životinjama i ne pokazuju niti malo agresivnosti no potrebna je odgovarajuća i rana socijalizacija.
Najvažniji razlog njihovog brzog širenja kao kućnih ljubimaca je njihova upravo blaga i živahna narav, no isto tako i spomenuta osobina da se ne linjaju, koja ih čini "savršenim kućnim psima".
Vrlo su živahni, društveni, inteligentni i poslušni, a u nekim zemljama počeli su se koristiti i kao vodiči slijepih osoba. Vrlo lako uče, izvrsni su psi za djecu i život u obitelji. U obitelji se lako prilagođavaju te se povezuju sa svim njemim članovima. Lako ih je trenirati jer su prirodno nadareni. Psi ove pasmine su dobri i kao psi čuvari, upozorit će svoju obitelj na svaku promjenu u okolini.
Iako su prije bili korišteni za lov, genetskom su se selekcijom eliminirali ti nagoni. Sve u svemu, ovi kovrčavci nisu pretjerano zahtjevni te su odlični psi za pratnju.
Držanje i povijest lagotto romagnola
Aktivnost
Kao i kod ostalih pasa s radnom i lovačkom pozadinom, i kod Lagotto Romagnola potreban je aktivan život. Ova pasmina voli provoditi vrijeme u prirodi i vrlo je aktivna pa im je potrebno osigurati dovoljnu količinu aktivnosti. Lagotto voli ići u šetnje, na plivanje i igru, a pogodni su za aktivne obitelji koje će mu se biti spremne posvetiti i uključiti ga u svoje aktivnosti.
Dobri su i za pseće sportove poput agilityja te razne igre traženja, planinarenje i razne avanture u prirodi. Uz to, i njihova inteligencija zahtjeva redovite mentalne izazove, pa ih je potrebno učiti novim naredbama, trikovima i osigurati razne interaktivne igračke ili igre njuškanja.
Dok su štenci, aktivnosti bi trebale biti kraće i blaže, a dok odrastu i potpuno se razviju mogu izdržati i dulje i intenzivnije vježbe. Ako nije dovoljno stimuliran, Lagotto Romagnolo može razviti neželjena ponašanja i postati destruktivan. Uz aktivan način života, ovaj kovrčavi ljepotan bit će sretan i uravnotežen obiteljski suputnik.
Zdravlje
Lagotto Romagnolo smatra se dosta izdržljivom i zdravom pasminom, čemu u prilog ide i činjenica da im je životni vijek oko 15 godina. Za održavanje zdravlja, važni su redoviti veterinarski pregledi, kvalitetna prehrana te pravilna njega.
Odgovorni uzgajivači pripazit će na zdravlje roditelja te pripaziti na znakove displazije kukova i laktova, iskakanje patele, juvenilnu epilepsiju, probleme s očima i druge. Također bi se trebala provesti genetska testiranja na neurološku bolest poput lizosomne bolesti taloženja (tezaurizmoze). Svakako je potrebno psa nabaviti od odgovornog uzgajivača koji će pripaziti na sve bolesti i dati Vam više informacija.
Gdje može živjeti lagotto romagnolo?
Lagotto Romagnolo bolje će se snaći u kući s velikim i ograđenim dvorištem, a budući da vole kopati i istraživati mirise, treba se osigrati čvrsta i sigurna ograda. U dvorištu će imati slobodan prostor za aktivnosti i zadovoljavanje prirodnih instinkta.
S obzirom da vole plivati, bilo bi dobro biti u blizini vodene površine gdje će se moći okupati. Budući da ne vole dugo biti sami, važno im se posvetiti i pružati dovoljno kretanja i aktivnosti.
Povijest pasmine
Lagotto Romagnolo pripada u kategoriju malih do srednje velikih pasmina pasa. Ovi psi imaju visoko razvijen osjećaj njuha i sposobnost koncentracije, a službeno su psi za traženje tartufa.
Povijest lagotta romagnola prati zanimljivu priču o njihovom razvoju od radnih pasa do specijaliziranih tražitelja tartufa. Ovo je stara pasmina koja potječe iz Italije, iz regije Romagna, točnije iz nizina grada Comacchio i močvara oko Ravenne. Tamo su služili za lov na ptice, odnosno kao donosači, a razvojem poljoprivrede i isušivanjem močvara Romagne kako bi se stvorilo obradivo tlo, prilagodili su se sušnim područjima, no zadržali su svoje lovačke i radne instinkte. Tako su postali specijalisti za traženje tartufa.
Pasmina je poznata još od 16. stoljeća, no tek u 19. stoljeću počinje se širiti, a 1970-ih godina počinju sustavni napori za obnovu pasmine. Lagotto Romagnolo FCI je prihvatio 2005. godine, a prema njihovoj klasifikaciji, pasmina spada u Grupu 8 – Španijeli i psi za vodu, Sekcija 3 – Psi za vodu.
Dresura Lagotto Romagnola
Kao što je spomenuto, Lagotto Romagnolo pas je visoke inteligencije koji brzo i lako uči te je istovremeno voljan ugoditi vlasniku, što ih čini vrlo pogodnima za dresuru. Zahvaljujući svojoj povijesnoj ulozi radnog psa, imaju izražen nagon za rad i želju za učenjem, no potreban je pravilan odgoj kao i socijalizacija kako bi im se prirodni talenti usmjerili u pravom smjeru.
Kod dresure Lagotto Romagnola savjetuje se biti strpljiv i koristiti pozitivno ohrabrivanje i nagrade te pasmina ne reagira na oštar i strog odgoj jer su osjetljivi. Mogu biti malo tvrdoglavi, pa je važno biti dosljedan i jasan u postavljanju pravila. Rana socijalizacija, odnosno izlaganje raznim ljudima, životinjama, mjestima, zvukovima i okolnostima potrebna je kako bi se priviknuli na njih i dobro se ponašali.
Ovaj mali veseljak uspješan je u agilityju i treningu poslušnosti, a odlični su i za traženje i spašavanje zahvaljujući odličnom njuhu. Dakle, pravilan odgoj i socijalizacija važni su kako bi Vaš lagotto izrastao u uravnoteženog psa.