FCI klasifikacija:
Grupa 2 – Pinčeri i šnauceri,molosi, švicarski planinski i govedarski psi, Sekcija 2 – Molosi, Podsekcija 2.1 – Molosi tipa mastifa
Visina:
Mužjaci: 64-68 cm, ženke 60-64 cm (tolerancija +/- 2cm)
Težina:
Mužjaci 50-55 kg, ženke 45- 50 kg
Životni vijek:
10-11 godina
Dlaka:
glatka i kratka
Boja:
crna i jelenja žuto-smeđa + siva, svijetlo siva, svijetla i tamna žuto-smeđa te tigrasta na sivoj ili žuto-smeđoj podlozi.
Idealan prostor za život:
veći ograđeni vrt
Uobičajena veličina legla:
4-6 štenaca
Povijest i razvoj cane corsa
Cane corso prema FCI klasifikaciji spada u Grupu 2 – Pinčeri i šnauceri,molosi, švicarski planinski i govedarski psi, Sekcija 2 – Molosi, Podsekcija 2.1 – Molosi tipa mastifa
On je inteligentan, izdržljiv, hrabar i odan pas koji vuče porijeklo iz Italije. Po starim zapisima, njegov postanak vežemo uz jug Italije (pokrajina Puglia), odakle se zajedno sa rimskim legijama nastanjuje u cijelome Rimskom Carstvu.
Ova se pasmina smatra potomkom molosa koji su bili skupina pasa koji su bili namijenjeni za razne teške zadatke, a koristili su ih drevni Rimljani. Tako je, primjerice, u doba Rimskog Carstva ovaj moćan pas služio višestruko: legionari su ga vodili sa sobom u borbe, čuvao je patricijske kuće i vile, borio se u gladijatorskim arenama, a, zahvaljujući svojoj snazi i hrabrosti, služio je i kao lovni pas na krupnu divljač. Padom Carstva, cane corso gubi namjenu borbenog psa, ali mu ostaje namjena čuvanja posjeda, poljoprivrednih imanja, zaštite osoba i lov.
Za njega kažu da je pas koji je zajedno sa španjolskim konkvistadorima osvajao Južnu Ameriku, gdje je njegova osobina da štiti i čuva i do danas u primjeni kod policije i vojske u Brazilu i Argentini.
Kako je poljoprivreda napredovala i nije više bilo toliko potrebe za radnim psima, pasmina cane corso postala je rjeđa i manje se uzgajao. Međutim, 80-ih godina 20. stoljeća, jedno je pasminsko društvo prepoznalo vrijednost ovog psa i odlučilo ga je selektivnim uzgojem očuvati te su uložili trud kako bi pasmina dobila i službeno priznanje.
Tako je 1994. godine, talijanski kinološki savez Ente Nazionale della Cinofilia Italiana priznao cane corsa, a pasmina je 2007. godina dobila puno priznanje FCI-a. Pasminu 2010. priznaje i American Kennel Club (AKC) zbog čega je pasmina postigla još veću popularnost. Danas je cane corso i dalje impresivan pas, odan obitelji, a karakterizira ga stabilan i zaštitnički nastrojen karakter.
Poznat je i pod nazivima Cane Corso Italiano, Cane Corso Mastiff, Cane di Macellaio, Italian Mastiff, Sicilian Branchiero.
Izgled i zdravlje cane corsa
Izgled Cane Corsa
Težina i visina cane corsa
Cane corso je pas snažne građe i jake konstitucije. Nešto je duži nego što je visok. Mužjaci imaju težinu od 50 do 55 kg, a ženke od 45 do 50 kg. Ovo ih svrstava među velike, odnosno giant pasmine pasa. Visina mužjaka je od 64 do 68 cm, dok je visina ženki od 60 do 64 cm (tolerancija za pasminu iznosi +/- 2 cm).
Ostale fizičke karakteristike
Građa mu je srednja do velika. Cane corso je robustan i jak, ali usprkos tome elegantan i izuzetno pokretljiv. Kvadratičnog je oblika i izraženih dugih mišića. Glava je velika i tipično molosoidna, a lubanja je široka. Vrat je jak i mišićav, a dugačak koliko i glava.
Čeljust je vrlo široka, jaka i čvrsta, gornja vilica je nešto kraća, što uzrokuje blagi predgriz. Među eliminacijske greške pri ocjenjivanju se ubraja i izraženi škarasti zagriz te vrlo krivi podgriz.
Donja čeljust je vrlo snažna i, sa strane gledano, prilično zakrivljena. Očnjaci su čvrsto postavljeni u ravnoj liniji. Oči su lagano usađene i usmjerene prema naprijed, a boja je tamno smeđa. Uši su trokutaste i obješene. Rep je debeo i čvrst u korijenu, a reže se u visini četvrtog kralješka.
Upravo zbog njihove velike tjelesne mase i fizičke aktivnosti, lokomotorni sustav ovih pasa izložen je velikim naporima, a zbog toga i mogućnosti oštećenja. Stoga, pravilna i odgovarajuća prehrana osigurava izgradnju i zaštitu zglobova. Kako je kost tkivo koje se stalno izgrađuje, pa i nakon završetka rasta, neuravnotežena prehrana pogoduje razvoju bolesti koštanog sustava, a i drugih organskih oboljenja.
Boje cane corsa
Dvije su osnovne boje dlake ove pasmine: crna i jelenja žuto-smeđa. U razvoju ove pasmine, osnovne boje su se genetski razrijedile, i nastale su: siva, svijetlo siva, svijetla i tamna žuto-smeđa te tigrasta na sivoj ili žuto-smeđoj podlozi. Manje bijele mrlje na prsima, vrhovima prstiju i pored nosa su dozvoljene.
Dlaka i linjanje
Dlaka cane corsa je kratka i gusta sa laganom poddlakom. Ona ziskuje malo uređivanja i samim je time pasmina prikladna za ljude koji dlaci ne žele pridavati previše vremena. Naime, dovoljno je u periodu linjanja gumenim rukavicama namjenjenim za češljanje kratkodlakih pasa ukloniti mrtvu i slabiju dlaku i na takav način osigurati pravilnu izmjenu krzna.
Cane corso je pasmina koja je poznata po cjelogodišnjem linjanju koje se intenzivira u proljeće i jesen.
Najčešće bolesti cane corsa
Psi ove pasmine su skloni displaziji kukova, napuhnutosti, demodikozi i bolestima oka (entropija, ektropija, upala očne žlijezde) te torziji želuca i pretilosti.
Displazija kukova
Cane corso kao i ostale velike pasmine nažalost podliježu mogućnosti oštećenja uzglobljavanja kukovlja, što je poznato pod imenom displazija kuka. Ovo je oštećenje djelomično nasljedno, ali je moguće i izazvano neprimjerenom prehranom i opterećenjima zglobova u fazi rane mladosti, te se može pažljivom prehranom i doziranim vježbanjem preventivno djelovati u tom smislu. Jedino je rendgenska snimka pouzdani pokazatelj da li displazija postoji, te u kojem stupnju.
Displazija kukova je razvojna anomalija zgloba kuka, koja se očituje lošom prilagodbom glave femura uz acetabulum, a klinički se očituje smetnjama u hodu s protuprirodnom pokretljivošću femura, reakcijom mekih tkiva i zglobnih tijela na kontinuirane mikrotraume. To je bolest koja se najčešće javlja u pasa i nasljednog je karaktera.
Zglobovi
Glavna osjetljivost divovskih pasa su zlobovi. Uzroci ove osjetljivosti su genetika, morfologija (njihovi zglobovi su pod velikim opterećenjem zbog velike tjelesne mase), način života (naporno vježbanje, naročito prerano), te prehrana (kost je tkivo koje se stalno razgrađuje i izgrađuje, pa i nakon završetka rasta, neuravnotežena prehrana pogoduje razvoju bolesti koštanog sustava i zglobova koje se manifestiraju bolovima i šepanjem).
Da bi se osigurao brzi razvoj koštanog sustava i potreban rast tjelesne mase, štenetu je potrebno dvostruko više energije nego odraslom psu. Hrana za štene u razvoju mora imati visoku energetsku vrijednost i mora osigurati pravilan razvoj koštanog sustava i zglobova.
Entropija i ektropij
Entropium je stanje u kojem dolazi do uvrtanja kapaka prema unutra, kao posljedica promjene tonusa orbikularnog mišića. Ovo je stanje nasljedno kod pojedinih pasmina pasa. Uglavnom se javlja na oba oka. Uvrtanje kapaka može se javiti i kao posljedica ozljede n. facialisa, kod enukleacije bulbusa, mikroftalmije, anoftalmije, zatim kao posljedica mlohavosti kože oko očiju te kada bulbus leži duboko u orbiti (kod starijih i mršavih životinja).
Simptomi entropija su crvenilo, bolnost, suzenje, reakcija na svjetlost i vjetar zbog konstantne iritacije rožnice (trepavicama). Entropij se liječi isključivo kirurškim putem, kada se radi ekscizija kapaka i dijela orbikularnog mišića.
Ektropij je poremećaj položaja kapka gdje je rub kapka izvrnut prema van. Donji kapak zahvaćen je znatno češće od gornjeg. Liječi se također kirurški. Malen dio kapka klinasto se izreže, a rubovi rane zašiju, čime se rub kapka skrati i vrati u normalan položaj.
Temperament cane corsa
Cane corsa krasi vrlo stabilan i izrazito zaštitnički karakter. On je pas koji prepoznaje namjere njemu strane osobe te se tako i odnosi prema istoj.
Njegova ljubav, privrženost, a osobito odanost prema svim članovima obitelji, bez obzira na dob i spol, ide do granica posesivnosti. Obitelj je njegov čopor koji će štititi pod svaku cijenu, bez školovanja i bez "čvrste ruke". Cane corso uvijek je raspoložen za nježnost, a zbog svoje odanosti i zaštitničkog raspoloženja prema djeci i obitelji prikaldan je ljubimac za obitelj.
Uvijek je spreman na igru i druženje, pun je energije i samopouzdanja, a po ponašanju je vrlo sličan djetetu. Zbog svoje odanosti prema obitelji i teritoriju te nerijetke nepovjerljivosti prema strancima, ova pasmina treba, kao i druge velike pasmine pasa, ranu socijalizaciju. Psi ove pasmine se izrazito lako treniraju, a samu dresuru preporučljivo je početi što prije, dok pas još nije prevelik. Iako se lako treniraju, treba im iskusan vlasnik.
Odnos s drugim ljubimcima
U odnosu prema jedinkama istoga spola pokazuje dominaciju, ali isto tako suživot sa drugim životinjama prihvaća kao normalno, posebice ako su zajedno od malih nogu. Rana socijalizacija od velike je važnosti!
Odnos cane corsa s djecom
Kao što je napomenuto, cane corso je odan i zaštitnički nastrojen prema djeci i nije agresivan, no djecu se mora naučiti kako se pravilno ponašati prema psu. Treba i imati na umu da je ovo divovska pasmina pa manju djecu može slučajno ozlijediti. Zato djecu treba uvijek imati pod nadzorom kada su uz cane corsa.
Je li cane corso opasan pas?
Cane corso često je zbog svoje veličine i izgleda na lošem glasu i ponekada slovi kao opasan pas. On je po prirodi jak, hrabar i uzgajan da bude, između ostalog, pas čuvar, što znači da ima izražen zaštitnički instinkt. Međutim, cane corso uz ranu i pravilnu socijalizaciju te čvrstu i dosljednu obuku može biti izrazito odan, poslušan i dobar pas.
Rana socijalizacija znači da se psa mora izložiti i naviknuti na ljude, druge životinje, djecu i situacije u kojima će se nalaziti, te je uz nju potreban čvrst trening kako bi pas bio poslušan. Dakle, cane corso uz pravilnu socijalizaciju i odgoj može postati vrlo dobar i nježan te stabilan obiteljski pas.
Odgoj, razvoj i stambeni prostor cane corsa
Odgoj cane corsa
Treba imati na umu da cane corso, zahvaljujući prije svega svojoj veličini, ali i snazi, treba vlasnika koji će mu pružati čvrst trening te koji se istovremeno zna ophoditi sa psima koji nameću svoju volju. Cane corso je inteligentna pasmina pa se lako treniraju, ali s odgojem cane corsa bilo bi bolje započeti što ranije, dok su još štenci. Treba i naglasiti kako znaju biti tvrdoglavi, pa tim više treba vlasnika koji je čvrst i dosljedan.
Dakle, iako se lako treniraju, nije pogodan za neiskusne vlasnike.
Razvoj cane corsa
Cane Corso psi pripadaju skupini velikih pasmina, što znači da im je za razvoj potrebno 15-24 mjeseci. Psi koji će kao odrasli težiti preko 40 kg razvoj završavaju s 24 mjeseca, a oni koji će biti lakši završavaju razvoj sa 15 mjeseci.
Dug i posebno delikatan rast (razvoj koštanog sustava) odvija se u dvije faze, a optimalna ishrana šteneta vrlo je bitna za normalan rast i razvoj te je preduvjet za snažnog i zdravog psa. Bitni čimbenici u pojedinoj fazi su energetske potrebe, zrelost probavnog sustava i razvoj zubala.
Prva je faza intenzivnog rasta, a traje od odvikavanja od sisanja do kraja 5. mjeseca života. Koštani sustav se intenzivno razvija, štene dobiva u prosjeku 130 g dnevno. Do 5. mjeseca života dosegne 50% težine odraslog psa.
Tijekom ove faze probavni sustav šteneta je osjetljiv i još uvijek ne radi punim kapacitetom. Od 5. do 15. mjeseca života progresivno se konsolidiraju probavne funkcije. Dobivanje na težini se nastavlja, ali sporijim tempom. Razvija se mišićna masa i konsolidiraju se koštane strukture šteneta.
U 5. mjesecu života izgradnja koštanih struktura i zglobova je skoro gotova, ali razvoj šteneta je daleko od završetka. Od 5. mjeseca ulazi u fazu izgradnje mišićne mase i još uvijek ima velike energetske potrebe. Unos energije treba biti strogo kontroliran kako bi se spriječilo prekomjerno dobivanje na težini.
Cane corso u stanu
Ako zadovoljite veliku količinu aktivnosti izvan kuće, Cane corso prikladan je za stan, no bolji izbor svakako bi bio veći ograđeni vrt. Cane corso nije pasmina prikladna za boravak na otvorenom za vrijeme nižih temperatura upravo zbog svoje kratke dlake.
Aktivnost cane corsa
Nikako nije poželjno istrčavati psa do napunjenih 18 mjeseci, a kretanje po stepenicama treba svesti na najmanju moguću mjeru, zbog mogućeg problema s displazijom kukova, kao i kod većine moloških pasmina.
Od posebne je važnosti za divovske pasmine pasa, kojima je organizam već dovoljno opterećen samim svojim rastom, da se s duljim šetnjama i vježbanjem započne tek s navršenih 9 ili 12 mjeseci, tj. kad se uspori nagli rast psa.
Mora se posebno paziti da štene u ovom periodu, a naročito prvih 6 mjeseci ne koristi stepenice, obzirom da duge naporne šetnje, kao i česta upotreba stepenica mogu izazvati ili pojačati oštećenja zgobova, naročito skočnih zglobova i zglobova kuka.
Budući da je ovo radna pasmina, za njih je karakteristično da im je potrebno dosta kretnje (na dnevnoj osnovi), kao i dnevnih aktivnosti, trčanja i igre. Naime, ako im se to uskrati, moguć je razvoj različitih oblika poremećaja u ponašanju, kao što su agresivnost, destruktivno ponašanje. Zbog svoje radne povijesti, ne smije se zaboraviti niti za potrebu mentalne stimulacije i aktivnosti.