Besplatna dostava za narudžbe iznad 50€

Bostonski terijer

Pasmine pasa

  • Podijelite:
Mladi bostonski terijer se oblizuje
FCI klasifikacija:

Grupa 9 – Psi za pratnju i patuljaste pasmine, Sekcija 11 – Mali molosoidni psi

Visina:

38-43 cm

Težina:

tri tipa: laki – ispod 6,8 kg, srednji (6,8-9 kg), teži od 9 kg (no ne više od 11.35 kg)

Životni vijek:

11-13 godina

Dlaka:

kratka, ravna, tanka, sjajna, fine strukture

Boja:

tigrasta (brindle – crna dlaka s prošaranim smeđim prugama), boje tuljana (odnosno crna boja s crvenkastim odsjajem pod određenim svjetlom) ili crna s bijelim šarama

Idealan prostor za život:

stan ili kuća s dvorištem

Uobičajena veličina legla:

1-6 štenaca

Povijest bostonskog terijera

Bostonski terijer mali je do srednje velik pas kompaktnog izgleda koji potječe iz SAD-a, a razvio se u drugom dijelu 19. stoljeća. U to doba u Engleskoj je bilo popularno križanje terijera sa psima tipa bull kako bi se snažni dobili borbeni psi. 1860-ih godina, križanjem bulldoga i izumrlog engleskog terijera dobiven je pas po imenu Judge, kojeg je njegov vlasnik iz Bostona, Robert C. Hooper, dalje koristio za uzgoj.

Judge, koji je bio poznat i kao Hooperov Judge, smatra se glavnim psom za razvoj ove pasmine i zajednički predak gotovo svih pravih bostonskih terijera. Judge je imao 15 kg i bio je snažne građe te se križao s kujicom Gyp. Daljnjim se uzgojem pasmina smanjila i postala atraktivnija i slađa verzija većeg psa kakav je bio Judge. Kasnije je došlo i do križanja s francuskim buldogom te se počeo formirati izgled koji karakterizira kratka njuška, specifične šare na dlaci i kompaktno tijelo i zaobljenija glava.

1891. godine osnovan je i prvi pasminski klub uzgajivača (The Boston Terrier Club of America), a dvije godine kasnije, AKC priznaje pasminu. Bostonski terijer brzo je postao popularan u SAD-u, a 20-ih godina 20. stoljeća dobiva i nadimak „američki gentleman“ zahvaljujući svojoj prijateljskoj naravi i elegantnom izgledu, a sam naziv odražava i karakterističan „smoking“ koji nosi. Danas je ovo jedna od omiljenih pasmina te se njena popularnost se može pripisati tome što je ovo živahan, zabavan, aktivan i izdržljiv pratilac.

Bostonski terijer u prirodi na stijeni

Kako izgleda bostonski terijer?

Bostonski terijer pas je koji se uzgaja u tri tipa: laki – ispod 6,8 kg, srednji od 6,8 do 9 kg i teži od 9 kg (no ne više od 11.35 kg). Visina im je od 38-43 cm.

Glava im je četvrtasta, plosnate lubanje, s kratkom njuškom, oči su velike, okrugle su i tamne, a uz to su međusobno su udaljene, što im daje izražaj inteligencije i nježnosti. Uši su male i tanke, postavljene na uglovima glave i stoje uspravno.

Njuškica je kratka, široka i ravna, bez nabora, dok je nos crne boje i širok. Gornja im je linija ravna, prsa su duboka, tijelo je kratko i proporcionalno, a kretanje je sigurno, lagano i graciozno, rep je kratak i sužava se prema vrhu te je nisko postavljen.


Dlaka i boje bostonskog terijera

Dlaka im je kratka, ravna i fine strukture te je tanka i sjajna. Boja bostonskog terijera može biti tigrasta (brindle – crna dlaka s prošaranim smeđim prugama), boje tuljana (odnosno crna boja s crvenkastim odsjajem pod određenim svjetlom) ili crna s bijelim šarama.

Kao što je spomenuto, ima karakterističan izgled „smokinga“ – bjeline moraju biti pravilno raspoređene, po njušci, u vidu široke lise na čelu i lubanji, oko vrata, na grudnom košu i prednjim nogama kao i na donjem dijelu zadnjih nogu. Ove im fizičke karakteristike (simetrične i uredne oznake te ponosno držanje) pružaju „gospodski“ izgled i držanje.

Veterinar drži bostonskog terijera

Njega, kretanje i trening bostonskog terijera

Njega bostonskog terijera

Kratka i ravna dlaka laka je za održavanje, a njega ovog psa relativno je jednostavna. Dlaka ne zahtjeva preveliku njegu, dovoljno je češljanje jednom tjedno gumiranim rukavicama ili četkom kako bi se uklonila suvišna dlaka i održao njen sjaj. Ne treba ih kupati prečesto – kupati ih treba samo po potrebi u to korištenjem šamponom za pse, a treba pripaziti i na iritacije ili alergijske reakcije kože.

Uz ovo, potrebno je i obratiti pozornost na njegu i podrezivanje noktiju, pregledavanje ušiju i očiju, koje mogu biti crvene ili se mogu pojaviti iritacije, te redovito četkanje zubi. Budući da dosta sline, treba i obrisati slinu s lica tokom dana.

Aktivnost bostonskog terijera

Bostonski terijer je energičan pas koji voli fizičke aktivnosti, a nije prezahtjevan. Međutim, treba dosta dnevnog kretanja i vježbe. Ovi psi vole šetnje i igre s obitelji, a neki bostonski terijeri trebaju više aktivnosti od drugih – dok će nekima biti dovoljno nekoliko lakših šetnji dnevno i ponešto igre, neki će primjerci ove pasmine trebati više kretanja i igre. Međutim, imajte na umu da ako ih samo pustite u dvorište, nećete zadovoljiti njihove potrebe za kretanjem, a nije ih dobro niti predugo ostavljati same jer bi mogli postati destruktivni i isfrustrirani.

Njihova razina aktivnosti čini ih idealnima za razne obitelji s različitim načinima života – pasmina je dovoljno energična za aktivnije vlasnike, no mogu se prilagoditi i onima sa nešto opuštenijim tempom života. Ono na što također treba pripaziti je i izlaganje visokim temperaturama jer ih ne podnose najbolje.

Odgoj bostonskog terijera

Bostonski terijer pasmina je koja nije pretjerano zahtjevna kada je u pitanju odgoj, a uz to je ovo inteligentan pas koji je željan ugoditi, no mogu biti tvrdoglavi. Potrebno ih je naučiti osnovama, a preporuča se rana socijalizacija i trening za pse. Uz ranu socijalizaciju (što uključuje izlaganje raznim psima, ljudima, djeci situacijama i okolinama) i pravilan trening, Vaš će bostonski terijer izrasti u uravnoteženog psa koji se zna dobro ponašati.

Kod odgoja bostonskog terijera potrebno je imati nježan pristup i koristiti poslastice i pohvale, odnosno pozitivan pristup treningu, kako bi nagradili psa budući da znaju biti dosta osjetljivi. Također im trebate pružati dovoljno mentalne stimulacije i koristiti razne igračke i zagonetke kako biste ih „mentalno uposlili“ i spriječili dosadu. Dakle, vlasnik treba biti dosljedan i nježan, a uz redovit trening, ranu socijalizaciju i pohvale, ovo može biti poslušan i smiren te dobro odgojen pas.

Temperament bostonskog terijera

Bostonski terijer odan je pas pun ljubavi, a od terijera mu je ostalo samo ime, ne pokazuje, naime, nimalo nemilosrdne želje za napadanjem, nego više voli ljudsko društvo. Njegov se karakter može opisati kao kombinacija inteligencije, privrženosti i razigranosti. Veoma su pametni, vrlo privrženi gospodaru i obitelji, strpljivi s djecom s kojom se vole igrati, instinktivno dobro odgojeni, no pomalo su tvrdoglavi i uz to jako vole igru. Djeca, a posebice ona mala, trebaju paziti da se s poštovanjem odnose prema psu, a treba i pripaziti da ih mala djeca ne zamijene za igračku.

Uz to, on je živahan, energičan i šarmantan, a dobro se slaže i s drugim psima ako je pravilno socijaliziran od malena, no mužjaci će izazivati druge pse ako ih smatraju prijetnjom svojem teritoriju.

Valja i istaknuti kako je vrlo prilagodljiv i dobar je za aktivnije vlasnike, kao i za one koji vode lagodniji i opušteniji život. Isto tako, ne treba ga dugo ostavljati samog jer je jako privržen obitelji.

Sve u svemu, bostonski terijer je savršen kućni pas, dobro se ponaša u stanu i na svakom drugom mjestu. Poznate su i njegove vrline kao kućnog čuvara.

Bostonski terijer se igra s lopticom

Zdravlje i stambeni prostor za bostonskog terijera

Najčešće bolesti

Kada su u pitanju zdravstveni problemi bostonskog terijera, skloni su:
• problemima s disanjem – bostonski terijer brahicefalna je pasmina, a suženi dišni putevi mogu uzrokovati teško disanje, pregrijavanje, hrkanje i letargiju tokom ljetnih dana
• oštećenjima i problemima očiju (katarakta, glaukom, čir rožnice)
• gluhoća
• luksacija patele – iščašenje čašice koljena uslijed koje može doći do boli i poteškoća kod hodanja
• problemima sa srcem
• tumorima kože
• problemi s kožom (alergije, demodikoza, atopijski dermatitis...)

Također valja spomenuti kako se porod obično obavlja carskim rezom. Prosječni životni vijek bostonskog terijera je od 11 do 13 godina.

Može li bostonski terijer živjeti u stanu?

Bostonski terijeri su vrlo prilagodljivi psi zahvaljujući svojoj razini aktivnosti i veličini pa su tako jako dobar izbor za psa u stanu. Treba imati na umu da im je potrebno pružati dovoljnu količinu kretanja i mentalne stimulacije. Ako živite u kući s dvorištem, bostonski terijer uživat će u igri na otvorenom, no znajte da samo puštanje u dvorište neće zadovoljiti njihove potrebe za kretanjem. Kao što je spomenuto, ne mogu dulje vremena ostajati sami, te dvorište ne može zamijeniti druženje s vlasnikom i članovima obitelji.

Važno je i napomenuti kako nisu prikladni za dulje boravke na vrućini, pa im je tokom ljeta potrebno osigurati dovoljno hlada ili klimaziriran prostor, svježe vode, a treba i izbjegavati šetnje i aktivnosti za vrijeme najtoplijeg vremena. Zimi, pak, zbog kratke dlake, ne podnose najbolje hladnoću pa im treba osigurati odjeću za pse i ne smiju predugo biti ostavljeni vani.

Proizvodi za bostonskog terijera

MYFAMILY Friends Plocica za graviranje Boston terijer, 2,1x2,6cm

0

MyFamily Friends Pločica za graviranje Boston terijer, 2,1x2,6cm
  • 17,99 €

Lista želja

Vaša košarica je prazna.

Dodajte proizvode u košaricu

Nastavite kupnju