FCI klasifikacija:
Grupa 2 – Pinčeri i šnauceri, molosi, švicarski planinski i govedarski psi, Sekcija 2 – molosi
Visina:
mužjaci 60-70 cm; ženke 58-66 cm
Težina:
mužjaci – više od 50 kg, ženke – više od 45 kg
Životni vijek:
do 10 godina
Dlaka:
kratka i meka
Boja:
jednobojno riđa (lavlja, mahagonij), od vrlo svjetle do vrlo tamne + razne maske
Idealan prostor za život:
kuća s velikim, ograđenim dvorištem
Uobičajena veličina legla:
9-10 štenaca
Povijest bordoške doge
Bordoška doga (Bordeaux Bulldog, Dogue de Bordeaux, francuski mastif) je harmoničan, miran, znatiželjan i vrlo hrabar pas.
To je jedna od najstarijih i najizvornijih francuskih pasmina. Prema FCI (Fédération Cynologique Internationale) klasifikaciji se nalazi u Grupi 2 – Pinčeri i šnauceri, molosi, švicarski planinski i govedarski psi, Sekcija 2 – molosi.
Postoji nekoliko mišljenja o postanku bordoške doge: ili potječe od grčkih molosa ili od mastifa koje su barbarski Alani doveli u Europu ili od pasa iz Akvitanije ili od španjolskog psa iz Burgosa. Ime je dobila po francuskom gradu Bordeauxu.
Pasmina se razvijala i prilagođavala u Francuskoj, a pažljivom selekcijom uspio se popraviti agresivan karakter ovog psa pa je postao tolerantan i vjeran. U prošlosti je bordoška doga korištena za lov na divlje svinje i medvjede, u cirkusu, za borbe s bikovima te čuvanje imanja. Zbog njene snage i hrabrosti policija ju je koristila za borbu sa zločincima, ali se pokazalo da je previše krvoločna. Uz to, prije više od 150 godina pas se koristio za čuvanje stoke.
Bordoška doga prvi je puta izložena u Parizu 1863. godine, a nakon Prvog i Drugog svjetskog rata, njen je broj pao, pa je Raymond Triquet potaknuo obnovu pasmine te s uveo novi standard i temelji za moderan uzgoj pasmine. Osnovni standard pasmine utemeljen je 1971.
Bordoška doga postala je poznata u SAD-u nakon filma iz 1989. Turner & Hooch u kojem je bordoška doga policijski pas.
Izgled
Bordoška doga djeluje kraIjevski, isijava moć i skladnost. Mužjaci su teški preko 50 kg, a ženke preko 45 kg. Visina mužjaka se kreće između 60 i 70 cm, a visina ženke iznosi između 58 i 66 cm. Snažnim i širokim tijelom dominira velika glava sa širokom njuškom.
Glava je masivna i trapezoidnog je oblika kad se psa gleda odozgo ili sprijeda. Njuška je kratka, snažna i široka. Zubi su pravilni sa jako izraženim očnjacima.
Oči mogu biti tamno smeđe do vrlo svjetle nijanse smeđe. Uši su usađene u gornji dio lubanje i dosežu otprilike do očiju. Leđa su široka, a greben je mišićav i naglašen.
Karakteristična su duboka prsa koja dosežu i do ispod laktova. I prednje i stražnje noge su mišićave i snažne, a međusobno moraju biti paralelne. Ima izrazito snažne nokte na šapama.
Dlaka je kratka i mekana. Boja pasmine je jednobojno riđa (lavlja, mahagonij), od vrlo svjetle do vrlo tamne. Maska (njuška, izraz oko očiju, nos...) može biti potpuno iste boje kao i ostatak tijela, ali isto tako pas može imati i smeđu ili crnu masku. Pojava bijele boje dlake, na prsima, nije dozvoljena.
Bordoška doga je pasmina izrazito jake i mišićave postave. U mladosti je veliki "proždrljivac" i treba mu puno hrane.
Za njegu bordoške doge potrebna je samo četka i rukavica te ju je potrebno redovito četkati. Ne savjetuje se često kupati psa, no nabori se moraju redovito čistiti kako bi se prevenirale infekcije. Također treba pripaziti na dentalnu njegu, te njegu noktiju i ušiju.
Razvoj, odgoj i odnos s drugima
Rast i razvoj bordoške doge
Kao i kod svih ostalih velikih pasmina, najbitnije je da se štene pravilno izgradi u fazi rasta i razvoja. U mladosti, ovu pasminu pasa karakterizira izrazito veliki apetit te joj je potrebno osigurati velike količine hrane. Smatra se da ova pasmina pasa potpuno završi rast i razvoj tek nakon dvije godine, kada će se ujedno i smanjiti razigranost, a ljubimac postati mirniji.
Budući da se rastu i razvijaju do starosti od dvije godine, štene je do te dobi potrebno hraniti hranom za štence velike pasmine. Pas potpuno sazrije tek nakon dvije godine pa tada treba početi davati hranu za odrasle pse.
Odgoj bordoške doge
Bordoška doga svjesna je svoje snage, stoga je posebno pouzdan pas, a uz odgovarajući odgoj i dosta discipliniran.
Ove pse treba odgajali dosljedno i čvrsto, ali mirno. Jako ovise o svom vlasniku i vole činiti dobro. Uz poneku lijepu riječ ovi psi su sretni. Bez obzira na to bordoška doga treba vlasnika koji će jasno pokazati tko je pravi gazda. Također treba napomenuti da im je potrebna rana socijalizacija te ih se ne savjetuje neiskusnim vlasnicima.
Kako se bordoška doga slaže s djecom i životinjama?
Idealan je obiteljski pas, koji voli sve što je malo i zato se dobro razumije s djecom i manjim psima. Međutim, budući da je pas velik, kada se druži s djecom, treba ih imati pod nadzorom da ih pas ne bi slučajno srušio. Adekvatniji je za stariju djecu koja znaju kako se nositi sa psom.
Ovi psi se dobro slažu s drugim kućnim životinjama ako su odrasli s pozitivnim dojmovima. Uz to, mogu svojom veličinom lako uplašiti druge kućne ljubimce. Treba i napomenuti kako su mužjaci ponekada dominantni prema ostalim psima, no generalno se dobro slažu s ostalim životinjama. Prema strancima su u početku oprezni.
Temperament bordoške doge
Bordoška doga je harmoničan, miran, ljubazan, pažljiv, znatiželjan i vrlo hrabar pas koji ne laje puno.
Danas isključivo služi kao pas čuvar i obiteljski pas. Vrlo su stabilne naravi, samopouzdani i tolerantni, iako su u prošlosti slovili kao agresivni borbeni psi. Agresivnost danas, zahvaljujući dobrom uzgoju, nije odlika pasmine.
Ovaj pas se nevjerojatno odan svom vlasniku i zaštitnički se odnosi prema članovima obitelji, a naročito je nježan prema djeci. Čuva i štiti kuću i vlasnika svim srcem.
Kako se ovi psi izrazito vežu za svog gospodara, svaki nedostatak pažnje protumačiti će kao kaznu. Pas zrači posebnom ljepotom i apsolutno je pouzdan čuvar. Morate li često i dugo biti odsutni od kuće, odlučite se za neku drugu pasminu.
Potpuno sazrije nakon dvije godine, a nakon toga bordoška doga nije više tako razigrana i postane mirnija.
Aktivnost, zdravlje i stambeni prostor
Aktivnost bordoške doge
Ne traže puno prostora niti kretanja, no svejedno se moraju dovoljno kretati radi održavanja kondicije. Šetnje za vrijeme vrućeg dana treba izbjegavati zbog kratke njuške ovog psa, kao i trčanje po tvrdom terenu zbog njegove mase.
Bordoška doga je masivan i snažan pas, ali ipak dobro izbalansiran. Vrlo se slobodno i mekano kreće za svoju konstituciju. Najviše se voli kretati u kasu s malo pognutom glavom.
Dovoljno je nekoliko šetnji dnevno na uzici, ako ih pustite nekoliko puta tjedno da se bez uzice izluduju. Također, važno im je osigurati dovoljno vremena za igru.
Zdravlje
Bordoške doge su psi koji su izrazito otporni na bolesti. Imaju sklonost displaziji kukova, a mogu patiti, iako ne često, od epilepsije i srčanog udara.
Kao i većina molosoidnih pasa, nažalost, kratko žive (najviše desetak godina).
Gdje može živjeti bordoška doga?
Zbog veličine bordoške doge, potreban joj je odgovarajući prostor – zato pasmina nije pogodna za stan. Preferirat će kuću s ograđenom okućnicom. Što se tiče držanja izvan kuće, nisu pogodni za to jer zbog kratke dlake ne podnose dobro niže temperature.