FCI klasifikacija:
Grupa 6 – Goniči i srodne pasmine, Sekcija 1.3 – Mali goniči
Visina:
33-40 cm
Težina:
9-11 kg
Životni vijek:
12-15 godina
Dlaka:
kratka i gusta
Boja:
trobojna (crna, smeđa,bijela), i dvobojne kombinacije: crveno-bijelo, narančasto-bijelo, limun-bijelo; jednobojna bijela
Idealan prostor za život:
kuća s okućnicom ili stan (uz više kretanja i aktivnosti)
Uobičajena veličina legla:
1-10 štenaca, u prosjeku 6
Kako izgleda bigl?
Bigl (beagle) je robustan i kompaktan pas koji je svojom konstitucijom prilagođen lovu, prije svega lovu na zečeve. Postižu visine do grebena od 33 do 40 cm, a tjelesna se težina kreće od 9 do 11 kg.
Lubanja bigla je lagano zaobljena, a nos mu je širok s velikim nozdrvama. Po mogućnosti, nos je crno pigmentiran. Međutim, dozvoljene su i slabije pigmentirani, pogotovo kod svjetlijih predstavnika ove pasmine. U slučajevima nedovoljne pigmentacije, tj. depigmentacije ili pogrešnih pigmentacija nosa, iste se nerijetko smatraju greškom.
Oči su mu velike i smeđe ili boje lješnjaka, milog su pogleda, a uši dugačke, nježne strukture i ovješene. Tijelo bigla je čvrsto i zbijeno, s mišićavim, ravnim leđima i dubokim prsnim košem. Noge su male ali snažne i izdržljive, dok je repić umjereno dugačak, i postavljen visoko na leđima.
Dlaka mu je kratka, tvrda i gusta. Njega takve dlake je jednostavna jer ne zahtjeva veliku pažnju. Za održavanje kratkodlakih pasa je dovoljno redovito četkanje da se odstrani nepotrebna i mrtva dlaka, a s obzirom da je ovo kratkodlaka pasmina, nije veliki problem odžavati lijepu i zdravu dlaku.
Kupati ga treba samo ako je nužno, a kako ima klempave uši koje su podložne upalama i bolovima, treba voditi brigu o njihovoj higijeni. Kandže im je potrebno kratiti, a koliko često ovisi o tome gdje pas živi. Ako je bigl aktivniji, treba redovito provjeravati insekte poput krpelja.
Boja bigla
Boja dlake bigla je u većini slučajeva trobojna (crna, smeđa, bijela), a postoje i dvobojne kombinacije: crveno-bijelo, narančasto-bijelo, limun-bijelo. Postoji i jednobojna bijela boja. Vrh repa im je bijele boje.
Temperament bigla
Bigli su veseli i prijateljski, prema ljudima, raspoloženi psi koji, zbog tih svojih osobina, često postaju članovi mnogih obitelji.
Ovo je srčan, snažan, brz, agilan i hrabar pas te je dobar i samostalan, ali pomalo svojeglav i tvrdoglavog karaktera. On je nježan i umiljat pas kojeg svi vole, a lako se socijalizira te je inteligentan.
U posljednjih nekoliko desetaka godina, ova pasmina pasa se sve više koristi i kao obiteljski pas, pas koji voli djecu i veseo je, dobre naravi i ne pokazuje agresiju niti strah. Uz to, valja spomenuti kako je bigl aktivan i odlučan.
Vole učiti, pri čemu pokazuju veliku strpljivost i pažnju. Za vrijeme lova ponašaju se kao goniči jer svojim glasnim lajanjem i zavijanjem istjeraju lovinu iz skloništa. To karakteristično lajanje i zavijanje prisutno je kod svih jedinki ove pasmine te će možda zasmetati Vašim susjedima. Kada nanjuši njemu nešto zanimljivo, slijedi taj trag i tada ne sluša nikoga pa ni svog vlasnika.
Bigl je dobar s drugim psima. Kućne ljubimce poput maca ne vole previše, posebno u svojoj mlađoj dobi. Za dobro slaganje s ljubimcima bitna je i adekvatna socijalizacija te odgoj.
Što se tiče odnosa s djecom, bigli su nježni psi pa se dobro se slažu s djecom, no ipak nisu u potpunosti savršen izbor za obiteljskog psa jer se zbog svog lovačkog instinkta više oslanjaju na njega nego na naredbe vlasnika te nisu na glasu kao najposlušniji psi. Međutim, zbog svojih mnogih pozitivnih osobina, često postaju članovi mnogih obitelji.
Dresura, kretanje i zdravlje bigla
Odgoj i aktivnost bigla
Bigl ne slovi za najposlušniju pasminu - on je dobar i samostalan, no pomalo svojeglav, a budući da je živ i tvrdoglav potreban mu je dosljedan odgoj, dresura poslušnosti i puno aktivnog vježbanja.
Bigli su inteligentni, no trening mora biti zabavan, dinamičan i učestao.
Trening će donijeti poslušnost, a ako mu se ne posveti dovoljno vremena, mogu se pojaviti problemi s griženjem, lajanjem itd., što samo po sebi nije tipično ponašanje bigla, već nedostatak pravilnog treninga. Uz ovo, treba napomenuti i da treba uložiti mnogo strpljenja, truda i vremena u dresuru.
Kod odgoja bigla, savjetuje im se pružati pravilnu te ranu socijalizaciju kako bi se upoznali s raznim ljudima, životinjama i situacijama te odrasli u uravnoteženog psa.
Bigl pripada lovačkim pasminama pasa koji posjeduju veliku potrebu za kretanjem, pa samim time trebaju i duge šetnje. Ovo je vrlo izdržljiva i energična pasmina pa im treba pružati dovoljno kretanja kroz šetnje, igru i ostale aktivnosti.
Većina vlasnika ove pasmine uvijek vodi svog ljubimca na povodcu, jer znaju da će se, čim ugleda priliku za igru, lov ili nanjuši nešto u zraku, dati u trk pri čemu će zaboraviti sve što je do tada naučio o "lijepom ponašanju psa". Savjetuju se 2 šetnje dnevno jer su bigli jako izdržljivi.
Najćešći zdravstveni problemi bigla
Općenito gledano, bigl je prilično zdrava pasmina čiji je životni vijek oko 12 do 15 godina, no, kao i druge pasmine pasa, i bigli posjeduju određene sklonosti zdravstvenim problemima. Međutim, dosta se brzo oporavljaju. Problemi sa zdravljem koje (budući) vlasnici moraju imati na umu su iduće:
• epilepsija - sklonost ka nasljeđivanju idiopatske epilepsije kod pasmine beagle dokazano vrlo visoka te se preporuča takve pse ne pariti i ne držati u danjem uzgoju da se geni u populaciji ne šire
• problemi s kralježnicom
• displazija kukova
• ahondroplazija
• neke linije pasmine pate od nasljednih srčanih mana
• kod bigla se javlja i hemolitička anemija u obliku nasljedne bolesti
• razne bolesti očiju
Bolesti očiju kod bigla
Tako, od bolesti očiju koje se znaju pojaviti kod ove pasmine pasa, može se izdvojiti:
• mrena - zamućenje očne leće
• glaukom - skupina bolesti koje vode oštećenju vidnog živca
• ektropij - poremećaj položaja kapka kod kojeg je rub kapka izvrnut prema van
• entropij - poremećaj položaja kapaka kod kojeg je rub kapaka uvrnut prema očnoj jabučici
• progresivna retinalna atrofija - grupa bolesti koje posljedično i postepeno vode premapropadanju mrežnice oka
• suhi keratokonjunktivitis...
Pretilost
Bigl je pasmina koja jako voli hranu i ima veliki apetit, zbog čega može doži do prejedanja i posljedično, prekomjerne težine. To može dodatno opteretiti zglobove i kralježnicu, što može izazvati probleme s kretanjem.
Zbog ovoga su pravilna prehrana, odnosno ispravno doziranje hrane, kao i kontrola apetita te redovita aktivnost od ključne važnosti kako bi se izbjegla pretilost.
Hrana ROYAL CANIN BHN Beagle Adult 3kg iz naše ponude formulirana da pomogne biglu u održavanju idealne težine zbog svog optimalnog sadržaja kalorija, vlakana i drugih dodataka.
Povijest i razvoj pasmine bigl
Bigl je lovačka pasmina pasa koja je prema Međunarodnoj kinološkoj organizaciji - FCI (Fédération Cynologique Internationale) pozicionirana u Grupu 6 (goniči i tragači po krvi), Sekcija 1 (mali goniči).
Iako točno porijeklo bigla nije poznato, postoje neki podaci koji se vežu uz razvoj ove pasmine. U srednjem se vijeku izraz beagle koristio za sve manje lovačke pse. Tako su, još od 11. stoljeća, manji oblici beaglea bili korišteni u lovu. Manje verzije ovakve vrste psa koristili su se u vrijeme Henryja VII pod imenom Glove Beagles, a kraljica Elizabeta I imala je i tzv. „pocket beaglove“ zbog njihovih manjih dimenzija (bili su do 23 cm i stali bi i „u džep“).
Smatra se da uzgoj beaglova potječe od Southern Hounda i Northern Hounda (North Country Beaglea). Cilj je uzgajivača bio kombinirati njihove osobine i stvoriti psa dobrog njuha koji je sposoban i dovoljno malen za lov te prigodan za razne vrste terena. U 19. stoljeću beagle dobiva karakteristike po kojima je danas poznat.
Prvi klub za beaglove osnovan je 1890. godine u Engleskoj, a njime su postavljeni i standardi pasmine. Ova pasmina korištena je u lovu na lisice i ostalu malu divljač, pa su i danas čest izbor među lovcima. Budući da imaju odlično razvijen njuh, ponekada se koriste i za otkrivanje droga. Po prirodi, ovaj pas je pas čopora, pas koji voli puno lajati i kojemu je potrebno puno kretanja.
Bigl za stan - da ili ne?
Budući da je bigl pas srednje veličine koji se dobro prilagođava raznim životnim uvjetima i stilovima te su istovremeno dobri s djecom, mogu biti u stanu, no onda im je potrebno osigurati još dulje i redovitije šetnje.
Međutim, više im odgovara kuća s okućnicom, a ako se odlučite za ovu pasminu i držite je u dvorištu, morate znati da postoji velika mogućnost bijega ili želje za lutanjem i trčanjem bez nadzora vlasnika.
Trebate znati kako je ovo energična pasmina kojoj je potrebna svakodnevna aktivnost, kako fizička tako i mentalna. Također, mogu dosta lajati i biti glasni, što možda nije idealno za zgrade sa susjedima koji ne vole buku. Uz to, oni su dosta znatiželjni i skloni su istraživanju, pa treba paziti na nered. Savjetuje se da ih se nauči pravilima kako bi se izbjegli problemi s ponašanjem, a potrebno im je i osigurati mjesto u stanu gdje se mogu igrati.