Besplatna dostava za narudžbe iznad 50€!

Belgijski ovčar

Pasmine pasa

  • Podijelite:
Belgijski ovčari - Groenendael, Laekenois, Malinois i Tervueren
FCI klasifikacija:

Grupa 1 – Ovčarski i govedarski psi, Sekcija 1 – Ovčarski psi

Visina:

mužjaci idealno 62 cm; ženke idealno 58 cm (uz dopuštena manja odstupanja)

Težina:

mužjaci 25-30 kg; ženke 20-25 kg

Životni vijek:

10-14 godina

Dlaka:

razne duljine i teksture ovisno o varijetetu

Boja:

razne boje ovisno o varijetetu

Idealan prostor za život:

kuća sa sigurnim dvorištem, imanja, farme

Uobičajena veličina legla:

6-10 štenaca

Vrste belgijskog ovčara

Belgijski ovčar je pasmina radnih pasa koja potječe iz Belgije, izvorno uzgajana za čuvanje stoke, a zahvaljujući svojoj inteligenciji, energičnosti i odanosti danas je ovo pas čija se uloga proširila na nekoliko područja. Tako se često koristi kao policijski, vojni i spasilački pas, pas za obranu, zaštitu i traganje, ali i kao obiteljski pas.

Postoje četiri priznate varijante belgijskog ovčara, koje se razlikuju uglavnom po tipu dlake i boji.

Groenendael – duge dlake i crne boje
Tervueren – duge dlake i jelenje boje s crnim preljevom ili sive boje s crnim preljevom i crnom maskom
Malinois – kratke dlake, jelenja boja s crnom maskom i crnim preljevom
Laekenois - oštra dlaka, jelenja boja s crnim preljevom po repu i njušci

Svi varijeteti smatraju se jednom pasminom, ali imaju različitu vanjštinu i ponešto različite radne sposobnosti ili preferencije. U nastavku saznajte više o karakteristikama svakog od navedenih varijeteta.

Belgijski ovčar Groenendael stoji na travi

Groenendael

Belgijski ovčar Tervueren

Tervueren

Belgijski ovčar Malinois

Malinois

Belgijski ovčar Laekenois

Laekenois

Razvoj i povijest belgijskog ovčara

Belgija, s blagom klimom i razvijenom stočarskom tradicijom, dugo je bila dom različitih tipova ovčarskih pasa – nekad ih je bilo čak osam! Sam belgijski ovčar nastao je krajem 19. stoljeća u ovoj zemlji s izraženom potrebom za pouzdanim radnim psima.

Budući da su u to doba u Belgiji postojali mnogi pastirski psi različitog izgleda i tipa dlake, kako bi se uvela jasna struktura, 1891. osnovan je Belgijski klub za ovčarske pse, a profesor Adolphe Reul, pionir pasmine, proveo je prvo okupljanje i selekciju 117 jedinki. 1892. godine Belgijski klub za ovčare izrađuje prvi standard pasmine te je tada bila dozvoljena jedna pasmina s tri varijeteta dlake.

Tijekom sljedećih godina uspostavljen je selektivni uzgoj, a 1901. prvi pas upisan je u službenu rodovnu knjigu. U razdoblju do 1910., kroz selektivni uzgoj i angažman entuzijasta, postupno se učvrstio ujednačen tip i temperament pasmine. Iako su se oko boja i varijeteta vodile brojne rasprave, osnovne karakteristike građe, naravi i radne sposobnosti belgijskog ovčara nikada nisu bile dovedene u pitanje.

Već početkom 20. stoljeća, belgijski ovčar postao je poznat i izvan granica svoje zemlje. Njegova svestranost, inteligencija i radna izdržljivost privukle su pozornost policije i vojske, a međunarodni ugled dodatno je ojačan osnivanjem Kluba belgijskog ovčara Amerike 1949. godine. Od tada, ova pasmina dokazala se u gotovo svim ulogama – od izložbenog i sportskog psa, policijskog i vojnog pomagača, psa čuvara i tragača pa sve do vjernog obiteljskog suputnika.

Belgijski ovčar trenira s trenerom

Kako izgleda belgijski ovčar?

Iako pripadaju istoj pasmini i dijele mnoge zajedničke karakteristike, varijeteti belgijskog ovčara međusobno se razlikuju prvenstveno po tipu, dužini i strukturi dlake, kao i po boji. Te razlike, iako vanjske, rezultat su dugogodišnje selekcije s naglaskom na funkcionalnost i prilagodbu, što svakom varijetetu daje svojstven i lako prepoznatljiv izgled.

Postoje, međutim, opće fizičke karakteristike koje su im zajedničke.

Ovo je pas uravnoteženih proporcija i srednje izduženog tijela čiji izgled spaja snagu i profinjenost. Njegova snažno razvijena muskulatura oblikovana je u gotovo kvadratičnu siluetu, što doprinosi dojmu čvrstoće i funkcionalnosti. Ova je pasmina izdržljiva, prilagođena životu na otvorenom i otporna na razne vremenske uvjete.

U svim varijetetima dlaka mora biti gusta i priljubljena te moraju imati vunastu poddlaku koja pruža odličan zaštitni pokrov. Idealna visina mužjaka je 62 cm, ženki 58 cm, a težina se kod mužjaka kreće od oko 25 do 30 kg, dok je kod ženki taj broj od 20 do 25 kg.

Glavu belgijskih ovčara krasi nos crne boje, njuškica srednje dužine, tamne, bademaste oči smeđe boje, dok uši nisu prevelike, ali su izrazito trokutaste. Leđa, iako kratka, čvrsta su i mišićava, dok je rep srednje dužine i snažan kod korijena. Njihovom izgledu pridonosi i energično, hitro i elastično kretanje koje ostavlja dojam da ovaj divan pas nikada ne miruje.

Dlaka i boja belgijskih ovčara prema varijetetu

Belgijski ovčari mogu se podijeliti prema duljini dlake. Kao što je spomenuto, dlaka kod sva 4 varijeteta mora biti gusta i dobre građe, a mora imati i vunastu poddlaku. Kod svih se varijeteta mogu pojaviti bjeline po prstima i prsima.

Dugodlaki varijeteti belgijskog ovčara:

Belgijski ovčar Groenendael i Tervueren

Dlaka je po glavi kratka, kao i kod donjih dijelova nogu, dok je po ostatku tijela dugačka i glatka, a obilnija je oko vrata i prsa. Rep je kao perjanica zbog duge i bogate dlake.

Groenendael zahtjeva redovito, svakodnevno četkanje, poddlaku treba četkati tako da se podizanjem gornjeg pokrova dlake i četkanjem u smjeru rasta dlake. Što se tiče boje Groenendaela, dolazi jedino u crnoj boji.

Tervuerena je također potrebno svakodnevno četkati i ukloniti višak dlake. Boja Tervuerena dolazi u jelenjoj boji s crnim preljevom ili u sivoj boji s crnim preljevom i crnom maskom.

Kratkodlaki belgijski ovčar

Belgijski ovčar Malinois

Dlaka Malinoisa je kratka po glavi i ostalim dijelovima tijela, nešto bogatija po repu i stražnjem dijelu bedara. Kratka je dlaka nešto jednostavnija za njegu, a potrebno ju je četkati redovito mekom četkom. Kada je u pitanju boja Malinoisa, on dolazi samo u jelenjoj boji s crnom maskom i crnim preljevom.

Oštrodlaki belgijski ovčar

Belgijski ovčar Laekenois

Dlaka Laekenoisa suha je i oštra te čupava, a važno je da je njuška bogato odlakana. Potrebno ju je podrezati oko dva puta godišnje te uklanjati mrtvu i suvišnu dlaku. Međutim, ne smije ih se prekratko šišati kako se dlaka ne bi uništila. Dlaka mora biti oštra, ali nikako zapetljana. Laekenois dolazi u jelenjoj boji s crnim preljevom po repu i njušci.

Četiri varijeteta belgijskog ovčara: Malinois, Laekenois, Tervueren, Groenendael

Držanje belgijskog ovčara

Koliko aktivnosti treba belgijski ovčar?

Belgijski ovčar je izuzetno aktivna, energična i mentalno zahtjevna pasmina, kojoj treba mnogo aktivnosti. Njegova svakodnevica ne smije se svoditi na kratku šetnju i boravak u dvorištu – on traži strukturiranu, raznoliku i redovitu fizičku i mentalnu stimulaciju, kroz cijeli život.

Dok je još štene, aktivnosti moraju biti prilagođene njegovoj dobi i fizičkom razvoju. Ne treba ga fizički preopterećivati – skakanje po stepenicama, pretjerano trčanje ili agresivne igre treba izbjegavati jer mu kosti i zglobovi još nisu u potpunosti razvijeni.

Kad odraste, belgijski ovčar traži barem mnogo denvnih aktivnosti koje uključuju brze šetnje, trčanje, radne zadatke, igre, trening poslušnosti i mentalne izazove. Belgijski ovčar uspješan je natjecatelj u psećim sportovima kao što je agility, treningu poslušnosti i drugima, a upravo zbog svoje inteligencije i visoke energije idealan je kao radni pas.

U tom smislu, belgijskom ovčaru treba vlasnik koji je fizički aktivan, predan i spreman uložiti svakodnevno vrijeme i trud u život sa psom. To nije pas za ljude koji žele „mirnog pratitelja“ ili nemaju vremena. Idealan vlasnik je onaj tko uživa u zajedničkim aktivnostima, voli strukturiran rad sa psom i zna postaviti jasna pravila, ali istovremeno razumije potrebe psa i zna ga motivirati.

Koje su najčešće bolesti belgijskog ovčara?

Belgijski ovčar je općenito zdrava i robusna pasmina, posebno ako dolazi od odgovornih uzgajivača koji vode brigu o genetskom zdravlju. Budući da se varijetete ne smije međusobno križati, uzgajivači obično uzgajaju samo jedan od varijeteta, pa ih niti nema previše, zbog čega je, između ostalog, ovo dosta zdrava pasmina. Životni vijek belgijskog ovčara obično se kreće između 10 i 14 godina.

Međutim, pojavljuju se neke bolesti kao što su alergije kože, displazija kukova, epilepsija i problemi s očima.

Za dug i zdrav život, ključno je kupiti psa od odgovornog i provjerenog uzgajivača koji provodi zdravstvena testiranja, osigurati kvalitetnu prehranu, održavati kondiciju, redovito posjećivati veterinara i pružiti psu život ispunjen kretanjem i izazovima.

Gdje može živjeti belgijski ovčar?

Iako može živjeti i u stanu, belgijski ovčar nije pas koji će biti zadovoljan isključivo kratkim šetnjama i ograničenim prostorom pa stan nije idealan izbor. Zbog svoje velike energije i potreba za redovitom fizičkom i mentalnom aktivnošću, idealno je da ima pristup velikom dvorištu ili mogućnost čestih i dugih izlazaka na otvoreno.

Na selu ili u kući s prostranim dvorištem, gdje može trčati i raditi, bit će najsretniji i najzdraviji. Međutim, posebno ako vlasnik živi u gradu, važno je osigurati mu dovoljne doze aktivnosti i stimulacije. To uključuje česte šetnje, treninge, istrčavanja i igre kako bi se spriječila dosada i razvoj problema u ponašanju.

Također, belgijski ovčar nije pas koji može dugo biti sam. Potreban mu je blizak kontakt s ljudima i aktivan život uz vlasnika.

Ukratko, belgijski ovčar može živjeti u različitim sredinama, ali mu je nužno osigurati dovoljno prostora za kretanje i redovite izazove kako bi bio sretan i uravnotežen pas.

Temperament belgijskog ovčara

Belgijski ovčar je pas izuzetno živahnog i budnog temperamenta, poznat po svojoj inteligenciji, odanosti i snažnom radnom nagonu. Vrlo je vezan uz svog vlasnika i obitelj te će ih bez imalo zadrške budno i odlučno čuvati. Uvijek je spreman na akciju, traži dosta mentalnih i fizičkih izazova, a najbolje funkcionira kada ima zadatak ili ulogu.

Rado uči, brzo shvaća naredbe i voli surađivati, a potreban im je iskusan vlasnik koji će ga znati dresirati i koji će mu moći posvetiti puno vremena za socijalizaciju, odgoj i aktivnosti. Uz to, ne vole dugo biti sami, pa je ovo još jedan razlog zašto im treba povezanost s vlasnikom i obitelji.

Neki su primjerci sramežljivi, a neki mogu biti agresivni. Iako može biti rezerviran prema nepoznatima, nije agresivan bez razloga i u pravilu je stabilan i siguran pas kada je pravilno socijaliziran i odgojen – tada je ovaj pas pouzdan, hrabar i izrazito poslušan partner, sposoban za razne zadatke, ali i odličan prijatelj u obiteljskom životu.

S djecom je obično pažljiv, odan i zaštitnički nastrojen. Zbog svoje prirodne budnosti i izraženog čuvarskog instinkta, često prepoznaje dijete kao „člana čopora“ kojeg treba štititi. Međutim, zbog njegove visoke razine energije, osjetljivosti i ponekad naglog reagiranja, najbolje se slaže sa starijom djecom koja znaju poštovati pseće granice. Važno je da su i djeca i pas naučeni kako međusobno komunicirati na siguran način.

S drugim životinjama, posebno ako je odrastao uz njih, belgijski ovčar može razviti dobar odnos. Najbolje funkcionira s nedominantnim psima i onima suprotnog spola. Međutim, može pokazivati teritorijalno ponašanje ili čak pokušaje „usmjeravanja“ manjih životinja, zbog svog izraženog pastirskog instinkta. Stoga su rana socijalizacija i dosljedan odgoj ključni za skladan suživot s drugim ljubimcima.

Ukratko, belgijski ovčar spoj je svih osobina koje se traže u psu za čuvanje stoke, zaštitu i službene namjene, a uz pravilan odgoj i socijalizaciju može biti odličan obiteljski pas.

Belgijski ovčar Malinois u šumi

Dresura i odgoj belgijskog ovčara – kako im pristupiti?

Belgijski ovčar nije pas za svakog. Riječ je o psu iznimne inteligencije, snažnog instinkta za rad i čuvanje, ali i vrlo izraženog karaktera. Iz tog razloga ova pasmina zahtjeva iskusnog vlasnika koji je dosljedan, smiren i siguran u sebe, osobu koja zna postaviti jasne granice, ali bez grubosti i prisile.

U procesu odgoja važno je uspostaviti odnos povjerenja. Pas mora znati što se od njega očekuje, a pravila ponašanja trebaju biti jasna i jednostavna. Nagrada, pohvala i pozitivna motivacija učinkovitiji su od kažnjavanja. Belgijski ovčar lako uči, ali isto tako brzo prepoznaje nesigurnost ili neodlučnost kod vlasnika, što može dovesti do tvrdoglavosti ili pretjerane samostalnosti.

Socijalizacija je ključan korak. Belgijski ovčar treba od rane dobi upoznavati različite ljude, situacije, mjesta i druge životinje kako bi izrastao u stabilnog i samopouzdanog psa. Što je šira i kvalitetnija socijalizacija, to će pas kasnije biti sigurniji i prilagodljiviji.

Dresura mora biti strukturirana, raznolika i izazovna. Belgijski ovčar ne voli monotoniju i ne reagira dobro na dosadne, mehaničke vježbe. Umjesto toga, traži mentalnu stimulaciju, zadatke koji ga angažiraju i potiču njegovo razmišljanje. Odličan je u sportovima poslušnosti, agilnosti, traganju i raznim oblicima rada.

Uz belgijskog ovčara, vlasnik mora biti spreman na svakodnevni rad – ne samo fizički, nego i mentalan. Belgijskom ovčaru nije dovoljno samo trčanje ili šetnja. On traži interakciju, izazove i osjećaj svrhe. Ako mu se to pruži, postaje izuzetno odan, pouzdan i uravnotežen pas, sposoban za gotovo sve zadatke koje mu čovjek povjeri.

Belgijski ovčar Groenendael u trku u parku

Lista želja

Vaša košarica je prazna.

Dodajte proizvode u košaricu

Nastavite kupnju