Iako pripadaju istoj pasmini i dijele mnoge zajedničke karakteristike, varijeteti belgijskog ovčara međusobno se razlikuju prvenstveno po tipu, dužini i strukturi dlake, kao i po boji. Te razlike, iako vanjske, rezultat su dugogodišnje selekcije s naglaskom na funkcionalnost i prilagodbu, što svakom varijetetu daje svojstven i lako prepoznatljiv izgled.
Postoje, međutim, opće fizičke karakteristike koje su im zajedničke.
Ovo je pas uravnoteženih proporcija i srednje izduženog tijela čiji izgled spaja snagu i profinjenost. Njegova snažno razvijena muskulatura oblikovana je u gotovo kvadratičnu siluetu, što doprinosi dojmu čvrstoće i funkcionalnosti. Ova je pasmina izdržljiva, prilagođena životu na otvorenom i otporna na razne vremenske uvjete.
U svim varijetetima dlaka mora biti gusta i priljubljena te moraju imati vunastu poddlaku koja pruža odličan zaštitni pokrov. Idealna visina mužjaka je 62 cm, ženki 58 cm, a težina se kod mužjaka kreće od oko 25 do 30 kg, dok je kod ženki taj broj od 20 do 25 kg.
Glavu belgijskih ovčara krasi nos crne boje, njuškica srednje dužine, tamne, bademaste oči smeđe boje, dok uši nisu prevelike, ali su izrazito trokutaste. Leđa, iako kratka, čvrsta su i mišićava, dok je rep srednje dužine i snažan kod korijena. Njihovom izgledu pridonosi i energično, hitro i elastično kretanje koje ostavlja dojam da ovaj divan pas nikada ne miruje.
Dlaka i boja belgijskih ovčara prema varijetetu
Belgijski ovčari mogu se podijeliti prema duljini dlake. Kao što je spomenuto, dlaka kod sva 4 varijeteta mora biti gusta i dobre građe, a mora imati i vunastu poddlaku. Kod svih se varijeteta mogu pojaviti bjeline po prstima i prsima.
Dugodlaki varijeteti belgijskog ovčara:
Belgijski ovčar Groenendael i Tervueren
Dlaka je po glavi kratka, kao i kod donjih dijelova nogu, dok je po ostatku tijela dugačka i glatka, a obilnija je oko vrata i prsa. Rep je kao perjanica zbog duge i bogate dlake.
Groenendael zahtjeva redovito, svakodnevno četkanje, poddlaku treba četkati tako da se podizanjem gornjeg pokrova dlake i četkanjem u smjeru rasta dlake. Što se tiče boje Groenendaela, dolazi jedino u crnoj boji.
Tervuerena je također potrebno svakodnevno četkati i ukloniti višak dlake. Boja Tervuerena dolazi u jelenjoj boji s crnim preljevom ili u sivoj boji s crnim preljevom i crnom maskom.
Kratkodlaki belgijski ovčar
Belgijski ovčar Malinois
Dlaka Malinoisa je kratka po glavi i ostalim dijelovima tijela, nešto bogatija po repu i stražnjem dijelu bedara. Kratka je dlaka nešto jednostavnija za njegu, a potrebno ju je četkati redovito mekom četkom. Kada je u pitanju boja Malinoisa, on dolazi samo u jelenjoj boji s crnom maskom i crnim preljevom.
Oštrodlaki belgijski ovčar
Belgijski ovčar Laekenois
Dlaka Laekenoisa suha je i oštra te čupava, a važno je da je njuška bogato odlakana. Potrebno ju je podrezati oko dva puta godišnje te uklanjati mrtvu i suvišnu dlaku. Međutim, ne smije ih se prekratko šišati kako se dlaka ne bi uništila. Dlaka mora biti oštra, ali nikako zapetljana. Laekenois dolazi u jelenjoj boji s crnim preljevom po repu i njušci.