FCI klasifikacija:
Grupa 1 – Ovčarski i govedarski psi, Sekcija 1 – Ovčarski psi
Visina:
mužjaci 51-58 cm; ženke 46-53 cm
Težina:
16-27 kg
Životni vijek:
10-15 godina
Dlaka:
srednje dugačka
Boja:
blue merle (plavo mramorasta), crna, red merle (crveno mramorasta), crvena s ili bez bijelih oznaka i/ili oznaka boje paleža
Idealan prostor za život:
kuća s dvorištem, farma, imanje
Uobičajena veličina legla:
oko 7 štenaca
Povijest australskog ovčara
Iako bi se na prvu pomislilo da je australski ovčar iz Australije, pasmina kakvu znamo danas nastala je u SAD-u i na tamošnjem je kontinentu ovo veoma raširen i popularan pas.
Ime "australski" potječe od pretpostavke da su neki od njegovih predaka stigli iz Australije u SAD zajedno s baskijskim stočarima u 19. stoljeću koji su sa sobom doveli ovčarske pse.
Ovi psi, poznati i pod nazivom Aussie, prilagođeni su i dalje razvijani u SAD-u kako bi odgovarali potrebama američkih stočara, posebno na zapadu. Američki uzgajivači koje je oduševila njihova svestranost i izgled birali su ih prema sposobnostima za rad, što je rezultiralo izrazito inteligentnim, izdržljivim i pouzdanim psom spremnim na sve zadatke vezane uz čuvanje i upravljanje stadima i rančevima.
S vremenom su postali iznimno popularni među rančerima i kaubojima, a tijekom 20. stoljeća pasmina je stekla širu popularnost, ne samo kao radni pas, već i kao odličan obiteljski ljubimac, zahvaljujući svom prijateljskom karakteru i visokoj inteligenciji.
Izuzetno je pogodan i kao radni pas, za različite sportske aktivnosti i agility općenito. Veoma često koristi se i u spasilačkim ekipama, u policiji, kao vodič i kao terapijski pas.
Kako izgleda australski ovčar?
Australski ovčar je srednje velika pasmina s uravnoteženom, čvrstom i mišićavom građom tijela. Izgledom odaje dojam izdržljivosti, agilnosti i spremnosti na rad. Idealna visina mužjaka se kreće od 51 cm do 58 cm, a za ženke od 46 cm do 53 cm.
Što se tiče dlake, ona je srednje dugačka te otporna na vremenske uvjete. Kraća je na glavi, ušima, kod skočnog zgloba te prednjim dijelovima prednjih nogu.
Boja krzna i očiju: Vizualni identitet aussieja
Ono po čemu se australski ovčar ističe je paleta boja u kojoj mogu biti, a to su blue merle (plavo mramorasta), crna, red merle (crveno mramorasta), crvena i to sve navedene boje s ili bez bijelih oznaka i/ili oznaka boje paleža.
Jedna od karakterističnih osobina ove pasmine su i njihove bademaste oči koje dolaze u nekoliko boja – smeđe, jantarne, plave ili bilo koja kombinacija i varijacija ovih boja uključujući mramorasti izgled i pjege. Uši su im srednje velike i trokutaste, a zanimljivo je da im je rep ili prirodno dugačak ili kratak (u kom slučaju nije veći od 10 cm).
Sveukupno gledano, australski ovčar svojim divnim izgledom spaja funkcionalnost radnog psa s ljepotom – snažan je, elegantan i često vrlo upečatljiv zbog boja krzna i očiju, izraza lica i držanja.
Temperament australskog ovčara
Australski ovčar pas je kojeg krasi iznimna inteligencija, izuzetna energičnost, privrženost vlasniku i domu u kojem se nalazi te neiscrpna želja za aktivnošću. Njegov temperament oblikovan je stoljećima rada uz stado, što ga čini izrazito marljivim, budnim i odanim. Ovaj pas ne miruje dugo – kad nema zadatka, sam će ga pronaći.
U njegovom karakteru isprepliću se osjetljivost i hrabrost; zna biti nježan i privržen prema svojoj obitelji, a istovremeno vrlo odlučan kada treba nešto zaštititi ili izvesti. Iako je prijateljski nastrojen, može biti sumnjičav prema nepoznatima, što ga čini dobrim psom čuvarom.
Australski ovčar ne voli dosadu. Njegov oštar um traži stalnu stimulaciju, bilo kroz igru, treninge ili zadatke koje obavlja gotovo s veseljem. Zbog toga briljira u raznim psećim sportovima i radnim aktivnostima.
Neumorni i svestrani čuvar i vođa
Također valja napomenuti kako zbog svoje povijesti kao radnog psa ima snažan instinkt čuvanja i vođenja, a taj instinkt često se prenosi i u svakodnevni život. Naime, australski ovčar može pokušavati okupljati i usmjeravati članove obitelji, uključujući djecu, laganim guranjem ili štipanjem. To ponašanje nije znak agresije, već prirodni nagon, no važno ga je pravilno usmjeriti kroz odgoj i socijalizaciju.
U odnosu s djecom australski ovčar uglavnom je nježan, strpljiv i zaštitnički nastrojen, posebice ako je od malih nogu s njima. Ipak, zbog visoke razine energije i pastirskih instinkata, treba paziti da igra ne postane preintenzivna, osobito s vrlo malom djecom.
S drugim životinjama i psima se uglavnom dobro slaže, posebno ako je pravilno socijaliziran. Može pokazivati dominaciju ili pokušaje vođenja, osobito prema manjim životinjama.
Australski ovčar umnogome je sličan Border Collieju s kojima su djelomično i genetski povezani – slični su po energiji, inteligenciji i pastirskim instinktima, a na prvi pogled mogu i slično izgledati.
Držanje australskog ovčara
Njega
Njega dlake australskog ovčara nije pretjerano zahtjevna, ali zahtijeva redovitost, posebno zbog njegove guste, srednje duge dlake. Pas se linja sezonski kada je potrebna pojačana njega kako bi se uklonila mrtva dlaka i spriječilo stvaranje čvorova.
Što se tiče ostale higijene, australskom ovčaru treba redovito provjeravati i čistiti uši, rezati nokte ako se sami ne troše i prati zube.
Zdravlje australskog ovčara
Australski ovčar općenito je gledano dosta zdrava pasmina sa životnim vijekom od oko 10 do 15 godina, no postoje neki zdravstveni problemi kojima su skloni. Među njima su:
• displazija kukova
• displazija lakta
• epilepsija
• katarakta
• progresivna atrofija retina
• problemi s kožom i respiratorni problemi
• osjetljivost na određene lijekove
• gluhoća i sljepoća
Životni prostor za australskog ovčara
Australski ovčar je pas koji se najbolje osjeća u okruženju gdje ima dovoljno prostora za kretanje i pristup redovitim aktivnostima.
Zato bi bilo idealno Idealno bi bilo da živi u kući s ograđenim dvorištem, na imanju/farmi gdje može slobodno trčati, istraživati i trošiti dio svoje energije kroz dan. No, važno je naglasiti: samo dvorište nije dovoljno ako pas nema i mentalnu stimulaciju te interakciju s vlasnicima. Australski ovčar nije pas koji će sam provoditi sate u dvorištu – trebat će mu zadaci, igra, trening i prisutnost obitelji.
Iz ovih razloga, ova se pasmina i ne preporuča za stan.
Aktivnost kao temelj sretnog života
Australski ovčar je pas s iznimno visokim energetskim i mentalnim kapacitetom, što znači da mu svakodnevno treba znatno više aktivnosti od prosječnog kućnog psa. Samo šetnje nisu dovoljne – trebaju mu raznovrsne, izazovne i svrhovite vrste aktivnosti.
Pasmina je posebno dobra u svim oblicima psećih sportova i radnih zadataka. Ističe se u agilityju, gdje može pokazati svoju brzinu, okretnost i točnost. Odličan je i u flyballu, treningu poslušnosti, voli igre frizbijem, trčanje, donošenje loptice i druge aktivnosti. Također, australski ovčar ima snažno razvijen njuh i može biti vrlo uspješan u traganju i radnim zadacima poput traženja osoba ili predmeta.
Zbog izraženog pastirskog nagona, prirodno mu leže rad sa stadom i vođenje životinja, što je i njegova izvorna namjena. Ako nema pristup stvarnim radnim zadacima, treba mu organizirati zamjenske aktivnosti – igre donošenja, traženja, slijeđenja naredbi, učenje trikova i slično.
Mentalne vježbe su jednako važne kao i fizičke. Australski ovčar voli učiti i brzo povezuje stvari, pa će uživati u izazovima poput interaktivnih igračaka, zagonetki za pse, novih naredbi ili sudjelovanju u svakodnevnim zadacima u kućanstvu.
Štenci i mladi australski ovčari trebaju mnogo pažnje, dosljednosti i raznolikih podražaja, ali treba biti oprezan prema stadiju njihove tjelesne razvijenosti.
Ukratko, australski ovčar je najsretniji uz mnogo aktivnosti i kad je zaposlen, i to tjelesno i mentalno. Dosada i nedostatak aktivnosti mogu dovesti do frustracija i problematičnog ponašanja poput pretjeranog lajanja, kopanja, žvakanja ili pokušaja „vođenja“ ukućana.
Odgoj australskog ovčara
Odgoj i dresura australskog ovčara zahtijevaju dosljednost, strpljenje i kreativnost. Ova pasmina je izuzetno inteligentna i željna ugoditi, što znači da brzo uči, ali također treba mentalnu stimulaciju kako bi ostala sretna i zadovoljna. S obzirom na njegovu visoku energiju i radne instinkte, važno je pružiti mu izazove koji će mu omogućiti da iskoristi svoje sposobnosti.
Australski ovčar poštuje odlučnog i dosljednog vođu, a pozitivan odgoj pomoći će mu da razumije svoja prava i odgovornosti. Ovaj pas najbolje reagira na pohvale i nagrade, stoga je pozitivno potkrepljenje važno za uspješan odgoj.
Budući da zbog svog instinkta čuvanja i vođenja može krenuti usmjeravati i okupljati djecu i životinje, treba ga pravovremeno naučiti pravilnim socijalizacijskim vještinama. Potrebno ih je i izlagati i raznim ljudima, životinjama, zvukovima i mjestima kako bi se izbjegli problemi u odnosima s drugim psima ili životinjama, kao i pretjerana zaštita obitelji.
Općenito, australski ovčari su psi koji traže aktivnog vlasnika s iskustvom koji je spreman uložiti vrijeme i trud u njihov odgoj i u ispravan način usmjeravanja njihove beskrajne energije. Ako se pravilno odgaja i dresira, postat će iznimno odan, poslušan i sretan pas, idealan suputnik za obitelj i aktivne osobe.